Kariyer Fuarı başladı

Kariyer Fuarı başladı

1 Mart 2018 Perşembe 00:42

Uludağ Üniversitesi Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARMER) tarafından düzenlenen ‘Kariyer Fuarı’ başladı.

 

Uludağ Üniversitesi Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARMER) tarafından düzenlenen ‘Kariyer Fuarı’ başladı. Üniversite öğrencileri ile sektör temsilcilerini bir araya getirmeyi hedefleyen fuara binlerde öğrenci akın etti.

 

28 Şubat-01 Mart tarihleri arasında devam edecek fuarda Türkiye’nin önde gelen firmalarının yöneticileri öğrencilere tecrübelerini aktaracak. Aynı zamanda fuar boyunca açık olacak stantlarda öğrencilere staj ve iş başvuru imkânları sunulacak.

Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarın açılış törenine UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce ve Prof. Dr. Aslı Hockenberger, KARMER Müdürü Yard. Doç. Dr. Memet Zencirkıran, akademisyenler, özel sektör yöneticileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNDEN ÖZEL SEKTÖRE ‘AÇIK ÇEK’

Fuarın açılış töreninde konuşan UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, mevcut iktisadi faktörler içerisinde tecrübe ve zamanın çok önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Uludağ Üniversitesi’nin kendisine “3. Nesil Üniversite” mottosunu hedef olarak belirlediğini işaret eden Rektör Yardımcısı Yüce; “Bilimden üretime, üretimden ekonomiye diye bir sloganımız var. Üniversitelerin bir görevi de içerisinde bulunduğu topluma değer katmasıdır. O yüzden Bursa’da bulunan tüm paydaşlarımızı kucaklamak ve onlarla ortak çalışmalar yapmak için uğraş veriyoruz. Ancak bu maalesef tam anlamıyla yeterli olmuyor. Biz kendimizi şanslı hissediyoruz. Bursa’daki tüm firmalar bizlere kapılarını sonuna kadar açıyor. Daha da fazlası olabilir. Bizim tüm iş adamlarına ve girişimcilere kapımızın açıktır. Her türlü sorun ve projede bizlere gelerek yardım isteyebilirler. Ben üniversite yönetimi olarak açık çek veriyoruz. Yeter ki birlikte çalışmak isteyen girişimcilerimiz olsun. Gelişen ve yenilenen dünyada tek başına bir yerlere gelmek mümkün değil. El ele vererek ve birlikte çalışarak hedeflerimize ulaşabiliriz” diye konuştu.

TECRÜBE PARA İLE SATIN ALINAMAZ

Konuşmasında gençlere de seslenen Mehmet Yüce, gerçekleştirilen fuarın üniversite öğrencileri için büyük bir şans olduğunu vurguladı. Hiçbir başarının tesadüf olmadığını ve çok çalışmak gerektiğini belirten Yüce; “Siz istediğiniz kadar zeki olun, eğer hakkını vererek çalışmıyorsanız, başarılı olma şansınız yoktur. Bizler yeni eğitim sisteminde de olduğu gibi iç ve dış paydaşlarımızla birlikte yürümemiz gerekiyor. İşte dış paydaşımız dediğimiz iş dünyamızın kıymetli temsilcileri bugün burada sizlerle olacak. Bu tecrübeler para ile satın alınamaz. Bizleri bu fuarda yalnız bırakmayan ve öğrencilerimizle bir araya gelen herkese teşekkür ediyoruz. Bizler de akademisyen olarak sektör temsilcilerinin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Milli hedeflerimize yürümek için ortaklaşa çalışmak ve üretmek zorundayız” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLER İÇİN BÜYÜK FIRSAT

KARMER Müdürü Yard. Doç. Dr. Memet Zencirkıran ise Kariyer Fuarı’nın amacının öğrencilerle sektör temsilcilerini bir araya getirmek olduğunu söyledi. Öğrencilerin part-time, tam süreli çalışma ve staj etkinlikleri sürecinde firmalarla temas kurmalarını amaçladıklarını belirten Yard. Doç. Dr. Mehmet Zencirkıran; “Fuarımıza departman müdürleri, insan kaynakları müdürleri ve yöneticiler başta olmak üzere çok sayıda sektör temsilcisinden katılım var. Öğrencilerle birebir ilgileniyorlar. Öğrencilerimiz burada normal koşullarda ulaşamayacağı yetkililerle temas kurabiliyor ve her türlü konuyu sorabiliyor. Önceki yıllarda fuarda kurduğu temaslar sayesinde iş sahibi olan veya staj yapma imkânı bulan çok sayıda öğrencimiz oldu” dedi

BİNLERCE ÖĞRENCİ GELİYOR

Toplam 32 firmanın fuarda yer aldığını açıklayan Zencirkıran; “Yerel, ulusal ve uluslararası olmak üzere toplam 32 firma, fuarımızda stant açtı. Çok sayıda firmanın talebini maalesef reddetmek zorunda kaldık. Öğrencilerle özel sektörün bir araya gelmesinde çok önemli rol oynayan bir fuar olduğunu düşünüyoruz. Binlerce öğrenci geliyor. Kesin bir rakam yok. Ancak gerek Uludağ Üniversitesi’nden gerek farklı üniversitelerden ve dışarıdan çok sayıda genç bu fuara akın ediyor” diye konuştu.

Açılış töreninin ardından ilk oturumda Bosch Rexroth Üretim Departman Müdürü Ahmet Özdemir, Oyak Renault Eğitim Enstitü Müdürü Arda Kına, Orhan Holding Nobel Automotive Fabrika Müdürü Onur Türkmen ve Faveo Eğitim Danışmanlık Genel Müdürü Barış Gül, uluslararası şirketlerde başarılı kariyer için yapılması gerekenler konusunda görüşlerini aktardılar. Fuar boyunca düzenlenecek oturumlarda Türkiye’nin önde gelen firmalarının yöneticileri öğrencilerle tecrübelerini paylaşacak.

 

 
Bu haber 251 kez okunmuştur.
Kategori:
16.12.2018 14:52:23 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.