Çalışanlar artık sendikalı

Çalışanlar artık sendikalı

7 Mart 2018 Çarşamba 12:24

Cargill fabrikasının Orhangazi ve Balıkesir tesislerinde çalışan işçiler Tek Gıda iş Sendikasının yetki belgesini alarak sendikalı oldular.

 

Cargill fabrikasının Orhangazi ve Balıkesir tesislerinde çalışan işçiler Tek Gıda iş Sendikasının yetki belgesini alarak sendikalı oldular. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı´na yetki belgesini sunan Cargill Çalışanları tarihinde ilk kez sendikalı oldular.

Cargill Fabrikasında bir süredir devam eden Sendikal çalışma işçinin sendikalanması ile mutlu sonla sonuçlandı. Cargill Fabrikasının Orhangazi, Adana, Çankaya ve Balıkesir tesislerinde çalışan yaklkaşık 365 işçi bir süredir yürütülen sendikal çalışmalardan sonuç alındı ve Cargill Çalışanları artık sendikalı hale geldi.

SENDİKA ÇALIŞMALARINDA İŞTEN ÇIKARMALAR OLMUŞTU

Öte yandan Cargill fabrikasında uzun süredir devam eden sendikal çalışmalar esnasında bazı çalışanların işine son verilmişti. İşten çıkarılan işçiler ise mahkemeye dava açmışlar, mahkeme ise işçilerin sendikal faaliyetler nedeniyle işçilerin işten çıkarıldığına hükmederek, fabrikayı tazminat ödemeye mahkum etmişti.

İŞÇİLERİN YÜZDE 50´Sİ ÜYE OLDU

Sendikalaşma çalışması sırasında işyerinde yüzde 40´lık oran aranırken, Balıkesir tesislerinde 199, Orhangazi tesislerinde ise 166 olmak üzere toplamda 365 işçi´nin yüzde 50´si Tek Gıda İş Sendikasının üyesi oldu.

İŞÇİ SÖZLEŞME İSTİYOR

Öte yandan Tek Gıda İş Sendikasının Cargill fabrikasında yetki almasından sonra sendika yetkilileri yaptıkları değerlendirmede, Cargill yönetiminin işçilerin anayasal hakkına saygı gösterip sözleşme için masaya oturmasını beklediklerini ifade ettiler. Bizim derdimiz kavga etmek değil, barışçıl sendikal yöntemlerle hakkımızı elde edebilmek diye değerlendirme yapan sendika yöneticileri, süreci uzatmak, sekteye uğratmak için itiraz haklarını kullanıp çalışanların haklarına saldırı yapılmamasını istiyoruz dediler.

BAKANLIK ÇOĞUNLUK ARAŞTIRMASI YAPACAK

Fabrikada devam eden sendikal çalışmanın bakanlığın çoğunluk araştırması yaptıktan sonra resmiyete kavuşacağı kaydedildi.

 

 
Bu haber 251 kez okunmuştur.
Kategori:
16.12.2018 14:52:11 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.