Akşemsettin geri gitti

Akşemsettin geri gitti

12 Mart 2018 Pazartesi 11:01

Türkiye’de karadan yürütülen en hacimli gemi olan Akşemseddin gemisi İznik Gölü’nden alınarak karayolu ile yeniden Gemlik Körfezi’ne getirildi

 

Türkiye’de karadan yürütülen en hacimli gemi olan Akşemseddin gemisi İznik Gölü’nden alınarak karayolu ile yeniden Gemlik Körfezi’ne getirildi

Gemlik Körfezinden alınarak karadan İznik Gölü’ne getirilen ve Türkiye’nin karadan yürütülen en hacimli gemisi olan Akşemseddin Gemisi, İznik Gölü’nde Orhangazi-İznik arasındaki seferlerin ilgi görmemesi üzerine satıldı. Akşemseddin, bu defa da İznik Gölü’nden alınarak Gemlik körfezine karadan getirildi. Olağanüstü önlemlerin alındığı nakil 10 saat sürdü.

İznik Gölü’nde gezi gemisi olarak hizmet veren Akşemseddin, yeteri talebi görmeyince satıldı. Bir turizm şirketi tarafından satınalınan Akşemseddin İznik Gölü’nün Orhangazi ilçesine bağlı Gölyaka Mahallesi sahilinde karaya çıkarıldı.

KARAYOLU İLE TAŞINDI

81 kişilik kapalı, 74 kişilik açık bölüm olmak üzere toplam 155 yolcu kapasiteli, 7,5 metre genişlik, 50 ton ağırlık ve 30 metre uzunluğa sahip olan Akşemseddin gemisinin İznik Gölü’nden Gemlik körfezine nakli gece saat 03.00’te başladı. Gölyaka’dan hareket eden Akşemseddin’in nakli sırasında Orhangazi-İznik güney yolu ve Bursa-İstanbul karayolunun İstanbul istikameti trafiğe kapatıldı.

OLAĞANÜSTÜ ÖNLEMLER

Goldhofer SPMT adı verilen hidrolik modüler dorseye yüklenen geminin taşınması sırasında Büyükşehir Belediyesi, polis, asker, UEDAŞ ve taşıma firmasından yaklaşık 50 personel görev aldı. Bazı bölgelerde elektrik kabloları kesildi, bazı trafik levhaları da söküldü. 

DEV GEMİYİ GÖRENLER ŞAŞIRDI 

Akşemseddin’in Bursa İstanbul karayoluna çıkmasından sonra trafik ekipleri, sürücüleri uyardı. Bazı araçlar Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolunu kullanırken, bazıları da geminin geçişini izledi. Karayolunda devasa büyüklükte gemiyi gören vatandaşlar da şaşkınlıklarını gizleyemedi. Bir çok kişi Akşemseddin’in naklini cep telefonları ile görüntüledi. Öte yandan, Akşemseddin’in nakli sırasında Orhangazi’de faaliyet gösteren özel bir firma tarafından üretilen lüks yatta aynı yoldan geçti. İki geminin yan yana karayolundan geçişi ilginç görüntüler oluşturdu.

20 KM YOL 10 SAATTE GEÇİLDİ

Akşemseddin Gemisinin İznik Gölü kıyısından gece başlayan kara yolculuğu 10 saat sürdü. Gemlik’e ulaştıktan sonra ekipler son ölçümleri yaparak gemi denize bırakılacağı bölgeye getirildi. 700 tonluk vinç yardımıyla kaldırılan gemi ardından da denize bırakıldı.

 “KARADAN TAŞINAN EN HACİMLİ GEMİ”

Geminin taşınma işini yürüten Aydın Vinç firması sahiplerinden Muhammet Aydın, Akşemseddin gemisinin yükseklik, uzunluk ve tonaj olarak Türkiye’de karadan taşınan en hacimli gemi olduğunu söyledi.

MARMARİS’E GÖNDERİLECEK

İznik Gölü’nden yeterli talep olmaması ile satışı yapılan ve Gemlik’te denize indirilen Akşemseddin gemisinin deniz yoluyla Mudanya’ya gideceği, ardından da satın alan turizm şirketine teslim edilmek üzere Marmaris’e gönderileceği bildirildi.

 
Bu haber 328 kez okunmuştur.
Kategori:
22.2.2019 10:13:55 
Yorum bulunamadı.
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.