Hidrosefali öğrenme güçlüğü oluşturabilir

Hidrosefali öğrenme güçlüğü oluşturabilir

11 Eylül 2014 Perşembe 14:43

Özel Atakent Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Tolga Kaplan, çocuklarda tehdit oluşturan “Hidrosefali” hastalığı hakkında bilgi vererek özellikle evebeynlerin hastalık hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini vurguladı.

Hidrosefali, kafa içindeki suyun miktar olarak arttığı durumdur. Bu durum kafa içerisindeki basıncın artmasına ve bıngıldak kapanmadan önce kafa büyümesine sebep olmaktadır. Hidrosefali hastalığı en belirgin olarak baş ve göğüs çevresi arasındaki uyumsuzlukla kendini göstermektedir. Bunun yanında 0-2 yaşta ince tiz sesle ağlama, kafadaki damarlarda belirginleşme, gözlerde batan güneş manzarası olarak tanımlanan gözlerin yukarıya doğru bakamaması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. 2-6 yaşta ise kafa içi basıncındaki artışa bağlı olarak baş ağrısı, kusma, çift görme, huzursuzluk, denge sağlamada problemler, konuşma ve yürüme geriliği gözlemlenebilir. 6 yaştan sonrada baş ağrısı aynı belirtiler arasındayken ayrıca kusma, kilo kaybı, okul başarısında düşmeler, görme bozuklukları, dalgınlık, unutkanlık gibi davranış değişiklikleri görülmektedir.

Baş ve göğüs çevresi arasındaki uyum en dikkati çeken bulgu olmakla birlikte anne ve babalar bunun bilincinde olmalı ve takibini yapmalıdır. Aylık kafa çevre ölçümlerinin yapılması ve kontrol altında tutulması hidrosefalinin tanısı için önemlidir.

Hidrosefalinin tedavisi çoğunlukla nedene yöneliktir. Belirgin bir nedenin bulunamadığı durumlarda fazla sıvının vücudunun başka yerine gönderilmesine yönelik uygulamalar yapılır. Hidrosefali ameliyat edildikten sonrada ömür boyu takip gerektiren bir hastalıktır. Zamanında müdahale edilmeyen hidrosefalik çocuklarda, öğrenme güçlüğü oluşabilir. Anne ve babalar bu konuda bilgilenmelilerdir. Bebeklerinin baş çevresi büyümesini evde takip edebilirler. Baş çevresinde bir uyumsuzluk, bılgıldağında şişme ya da gözlerinde aşağı bakış durumları gibi bulgulara rastlanırsa doktora başvurulmalıdır.

 
Bu haber 1830 kez okunmuştur.
Kategori:
18.7.2019 06:34:42 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima