İmar barışında dolandırıcılara dikkat

İmar barışında dolandırıcılara dikkat

20 Haziran 2018 Çarşamba 12:53

Harita ve Kadastro Mühendisleri odası Hükümetin çıkardığı İmar Affı ile ilgili olarak kötü niyetli bazı kesimlerin haksız kazanç için insanları dolandırdığını belirterek, bu konuda dolandırıcılara dikkat edilmesi gerektiğini belirttiler.

Harita ve Kadastro Mühendisleri odası Hükümetin çıkardığı İmar Affı ile ilgili olarak kötü niyetli bazı kesimlerin haksız kazanç için insanları dolandırdığını belirterek, bu konuda dolandırıcılara dikkat edilmesi gerektiğini belirttiler.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Bursa Şubesi’nden yapılan açıklamada İmar Barışının yürürlüğe girmesiyle birlikte ‘Yapı Kayıt Belgesi’ almak amacıyla yürütülecek iş ve işlemlerin ücretsiz olduğu, yetkisiz kişilere itibar edilmemesi ve e-Devlet şifrelerinin üçüncü şahıslarla paylaşılmaması belirtilirken, “dolandırılmayın” uyarısında bulunuldu.  HKMO Bursa Şubesi Başkanı Faruk Çolak yaptığı açıklamada, “İmar Barışı kapsamında vatandaşların kendi rızası ile müracaatı ve kendi beyanları esas alınacak olup 30443 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan tebliğe göre müracaatlar 31 Ekim 2018 tarihine kadar e-Devlet sistemi üzerinden ücretsiz olarak doldurulacak “Yapı Kayıt Belgesi Formu” ile gerçekleştirilecektir. Bu aşamada internet ortamı, sosyal medya ve basılı broşür dağıtmak suretiyle yapılan tanıtımlarla, bilgilendirme ve danışmanlık adı altında vatandaşlardan ücret talep edildiği, henüz usul ve esasları dahi belli olmayan ölçüm ve projelerin yapılmasının taahhüt edildiği gözlemlenmiştir. İmar barışı fırsatçılarına aldanmayın, dolandırılmayın” dedi. Çolak açıklamasını şöyle sürdürdü: “Teknik bilgi gerektiren ve istismara açık bir konu olan İmar Barışı başvurularında vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için bilgilendirme ve danışmanlık adı altında kendilerinden ücret talep eden yetkisiz kişilere itibar etmemeleri gerekmektedir. Vatandaşlarımız, Yapı Kayıt Belgesine müteakip tapuda cins değişikliği ve kat mülkiyeti kurulabilmesi için hazırlanacak Zemin Tespit Tutanağında mühendis ile birlikte hukuki sorumluluğunun bulunduğunu bilmelidir. Zemin Tespit Tutanağı, sadece Harita ve Kadastro Mühendisleri tarafından yapılacaktır. Yapılacak tüm işlemlerinizin fatura karşılığında olmasına özen gösterilmelidir. İmar Barışı ile ilgili süreçlerin takibi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi bilgilendirme kanalı olan "http://imarbarisi.csb.gov.tr/" web adresinden veya odamıza kayıtlı Harita Mühendisi meslektaşlarımızdan bilgi alınması hususunu vatandaşlarımızın bilgisine sunarız.”

 
Bu haber 260 kez okunmuştur.
Kategori:
23.2.2019 08:50:17 
Yorum bulunamadı.
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.