Orhangazi'deki 3 bin Suriyeli'ye yeni kimlik

Orhangazi'deki 3 bin Suriyeli'ye yeni kimlik

11 Temmuz 2018 Çarşamba 12:21

Orhangazi Belediyesi Mülteci İletişim Bürosu, Geçici Koruma Kapsamında Bulunan Yabancıların Kişisel Verilerinin Doğrulanması projesin de çalışmaya başladı.

 

Orhangazi Belediyesi Mülteci İletişim Bürosu, Geçici Koruma Kapsamında Bulunan Yabancıların Kişisel Verilerinin Doğrulanması projesin de çalışmaya başladı. İlçe genelinde bulunan 3 bin Suriyeli mülteciye verilecek olan kimliklerin yeni numaralarıyla kayıtlarının güncellenmesi ve sağlıklı bilgilerin oluşturulması amaçlanıyor.

 

Orhangazi’de bulunan kayıtlı 3 bin Suriyeli yeni kimliklerini almaya başladı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü; Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından desteklenen Türkiye’de Geçici Koruma Kapsamında Bulunan Yabancıların Kişisel Verilerinin Doğrulanması projesini uygulamaya koyması ile birlikte çalışmalar başladı.

KİMLİKLERİ BURSA’DAN ALACAKLAR

Projeyle Türkiye’de geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilerin kayıtlarının güncellenmesi ve sağlıklı bilgilerin oluşturulması amaçlandı. Proje; Göç İdaresi’nin taşra teşkilatı olan il göç müdürlükleri tarafından yürütülecek. Güncelleme işlemleri, sadece il göç müdürlükleri binalarında yapılacak. Resmi olarak Orhangazi’de kayıtlı bulunan Suriyeliler yeni kimliklerini almak için internetten önce randevu alması gerekiyor. Sonrasındaysa Bursa Yabancı Şube Müdürlüğü’ne giderek başvuru yaptıktan sonra alabilecek.

11 HANELİ KİMLİK NUMARALARI OLACAK

Konu ile ilgili bilgilendirme yapan Orhangazi Belediyesi Mülteci İletişim Büro Sorumlusu Hüseyin Serhan Altun konuşmasında şu ifadelerine yer verdi. ‘Suriyeliler dışındaki mülteciler geçici koruma kapsamı içinde yer alsalar da, güncelleme işleminin kapsamı dışında bırakıldı. Güncelleme yapılabilmesi için bütün aile üyelerinin ilgili merkeze gitmesi gerekiyor. Sadece engelli ve benzeri durumdaki kişiler için bu zorunluluk için istisna getirildi. Mülteci eğer kayıt yaptırdığı ilden ayrılmışsa yaşamını sürdürdüğü ildeki göç müdürlüğünde kaydını güncelleyecek. Kayıt güncellemesi için geçici koruma kimlik belgesinin kişinin yanında bulundurulması gerekiyor. Bu belgeye sahip olmayanlar ise yabancı tanıtma belgesi, pasaport, Suriye kimliği ve benzeri belgelerle kayıt yaptırabilecek. Kayıtlarını güncellemeyenlerin; barınma, sağlık, eğitim, çalışma ve sosyal yardım gibi hizmetlerden yararlanmaları kısıtlanabilecek. Güncelleme işlemini tamamlayanlara 98 ile başlayan 11 haneli kimlik numaralı yeni bir geçici koruma kimlik belgesi verilecek.

RANDEVU İÇİN EVLERE GİDİLİYOR

Sistemde yeni kimlikleri alabilmek için internetten randevu alamayan yaşlıların evlerine giderek bayan tercümanımız ile birlikte randevularını kendimiz yapıyoruz. Yardımcı olabileceğimiz her konuda yanlarında destek veriyoruz.’diye konuştu.

 
Bu haber 142 kez okunmuştur.
Kategori:
22.2.2019 10:04:40 
Yorum bulunamadı.
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.