Kan bağışına çağrı

Kan bağışına çağrı

25 Ekim 2018 Perşembe 09:21

Türk Kızılayı ile Orhangazi Esnaf ve Sanatkârlar Odası başkanlığının birlikte organize ettiği kan bağışı kampanyası bugün ve yarın (25-26 Ekim) yapılacak.

Kızılay Kan Merkezi’nin periyodik aralıklarla düzenlediği kan bağışı kampanyalarının bir yenisi de bugün başlıyor. Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliğinde yapılacak olan kan bağışı kampanyası için ekipler bugün ve yarın Cumhuriyet alanında bağışları kabul edecek. Kampanya hakkında yazılı açıklama yapan Esnaf Odası başkanı Turgay Durmuş, kan bağışının önemine dikkat çekerek, ’İnsanların ihtiyaç duyduğu kan bulunamadığı takdirde ölümler olabilmektedir. Kimin ne zaman kana ihtiyacı olduğu bilinmemektedir. Her an herkesin başına gelebilecek küçük bir kazayla kan kaybı yaşanabilir ve kan ihtiyacı doğabilir. Kan bağışı belirli süre zarfında yapılıp kullanılmalıdır çünkü bir süre sonra bağışlanan kan kullanılamamaktadır. Ülkemizde de kan bağışı yapanların sayısı oldukça azdır. Kan bağışı ile kandan bakılarak teşhis edilen problemleri öğrenebilirsiniz. 1 litre kan verdiğinizde kanınızda bir hastalıkla ilgili belirti bulunduğunda bu durum telefonla bildirilmektedir. Kızılay bağışlanan kanları toplayarak kan merkezlerine göndermekte ve ihtiyacı olanlara transfer etmektedir. Düzenli kan bağışı yapan insanların sayısı oldukça az olduğundan gereken kan bulunamamaktadır. Oysa kan vermek sadece ihtiyacı olanın yararına değil kan veren kişinin de yararınadır. Vücut kan verince rahatlar ve bazı değerler dengelenir. Kan bağışı konusunda herkes bilinçlenmeli ve bir insan yılda ortalama 3 kez kan vermelidir.’ dedi.  
Bu haber 252 kez okunmuştur.
Kategori:
21.7.2019 23:15:53 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima