40.YIL COŞKUSU

40.YIL COŞKUSU

6 Kasım 2018 Salı 15:46

Orhangazi Zeytin Festivali’nin 40.sı Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen etkinliklerle tamamlandı. Eski bakanlar Hakan Çavuşoğlu ve Efkan Ala’nın yanı sıra çok sayıda davetli ve vatandaşın izlediği zeytin festivali renkli görüntülere sahne oldu.

40.Orhangazi Zeytin Festivali Cumhuriyet Alanı’nda çok sayı davetlinin katılımı ile gerçekleştirildi. Festivale Önceki dönem Başbakan yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, önceki dönem İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ak Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz, Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Garnizon komutanı Per.Atğm.Ömer Birinci, Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Coşkun, AK Parti, CHP, MHP, SP, İyi Parti ve DP ilçe başkanları, Sivil Toplum Örgüt temsilcileri ile birlikte üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan 40.Orhangazi Zeytin Festivalinin açılış konuşmasını Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Hasan Cevizlidere yaptı. Cevizlidere Orhangazi’de tarımsal üretimin yüzde 63’ünün Zeytinden oluştuğunu ve 2 milyon 400 bine yakın zeytin ağacından yıllık 50 bin ton zeytin üretimi elde edildiğini belirterek, bu yıl zeytinde yüzde 60’lık bir ürün kaybı yaşandığını belirtti.

ŞEHRİMİZE DEĞER KATMAYA DEVAM EDİYORUZ

Daha sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, festivalin bundan 40 yıl önce merhum belediye başkanı Şevket Durmuş döneminde başlatıldığını belirterek, bu festivali başlatan ve devam ettiren tüm başkanlara teşekkürlerimi sunuyorum dedi. Zeytin’in Orhangazi için bir değer olduğunun altını çizen Başkan Çağlayan, hem tarımsal ürünlerimizin hem de diğer değerlerimizin ön plana çıkarılması için yerel yönetim olarak elimizden gelen çabayı gösteriyoruz dedi. Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz ise festivale katkı sunanlara teşekkür etti.

AFRİN’DEN ZEYTİN GETİRİLDİĞİ İDDİASI DOĞRU DEĞİL

Ak Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık ise üreticinin Afrin’den zeytin getirildiğine dair iddialara yanıt vererek, bu konu geçtiğimiz haftaki Tarım Komisyonu toplantısında bakanımızın da gündemine geldi. Öncelikle şunu söylemeliyim ki Afrin’den zeytin getirildiği söylemi doğru değil. Böyle bir şey yok dedi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir olarak tarımsal üretimlere her zaman destek olduklarını vurgulayarak, hem şehrimize hem de üreticimize katkı sunmaya gayret ediyoruz dedi.

TARIM ANA BAŞLIĞIMIZ

Önceki Dönem İçişleri bakanı Efkan Ala festivallerin yalnızca belli bir ürünün tanıtımı için değil, insanların bir araya gelmeleri ve birlik beraberlik görüntüsü sergilemeleri açısından da önemli olduğunu belirtti. Efkan Ala, Ak Parti iktidarı olarak daha önce konutta, ulaşımda ve de ve dev projelerde büyük başarı elde etmiş Ak Parti iktidarının yeni dönemdeki ana başlığı Tarım olacak. Tarımdaki başarımızı da tıpkı diğer konulardaki gibi ortaya koyup üreticimizin daha iyi seviyelere gelmesini sağlayacağız dedi.

TÜRKİYE KABUĞUNU KIRDI

Önceki dönem Başbakan yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ise Türkiye’nin Ak Parti iktidarı ile birlikte her alanda gelişim gösterdiğini ifade ederek,  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye her alanda gelişim gösteriyor. Geçmişin IMF kapılarındaki Türkiye’si artık yok dedi. Hakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin bugün gerçekleşen ekonomik saldırıyı da birlik ve beraberlik içinde atlatacağını belirterek, Orhangazi’de de aynı gelişimi görüyoruz. El ele gönül birliği ile daha iyi yarınlara ulaşmak için uğraşıyoruz dedi. Zeytin Festivali daha sonra Mehteran ve halkoyunları gösterileri ile Kervan Geçiş yarışması ile sona erdi.
Bu haber 295 kez okunmuştur.
Kategori:
21.7.2019 23:17:07 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima