DEPREM BURNUMUZUN DİBİNDE

DEPREM BURNUMUZUN DİBİNDE

17 Aralık 2018 Pazartesi 11:40

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Er, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Bursa'yı toplamda 3 koldan etkileyeceğini açıkladı.

Dünyada yerleşim yerlerinden geçen iki fay hattından birisi olan Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın yanı sıra Bursa’nın içinden geçen bir başka fay hattı daha olduğunu belirten Er, ‘Bu da kendi başına bir fay hattı değil. Kuzey Anadolu Fay Hattı´nın ayrılmış 3 kolu var. İstanbul depremini oluşturacak olan kuzey kol. Bir orta, bir de güney kol var. Orta kol İznik Gölü´nden başlıyor, Gemlik´te ikiye ayrılıyor, Orhangazi´ye devam ediyor. Mudanya´ya oradan da Karacabey´e doğru giden bir hat var. Bu orta kol da tarihte yıkıcı depremlere yol açmış bir hat. 1855 yılında da Bursa için ´küçük kıyamet´ olarak adlandırılan bir deprem var. O da Kuzey Anadolu Fay Hattı´nın güney kolu. Bu da Yenişehir´den başlıyor. İnegöl´den geçip, Kestel, Gürsu´da segmentlere ayrıldıktan sonra Yıldırım´a geliyor. Buradan da 2´ye 3´e ayrılıyor. Osmangazi´den geçip Nilüfer ve Uluabat Gölü´nün güneyinden devam eden bir fay hattı. 2012´den önce 150 tane fayımız vardı. Şimdi ise 300´ü geçti. Segmentleriyle beraber 500´ü buldu. Bunu bakanlık Türkiye´nin diri fay hatları haritası olarak açıkladı. Ege Bölgesi´nde yılda 4 santimlik kuzey ve güney yönlü açılmayı getiriyor. Ülke olarak her yıl 6.0 şiddetinde bir depremi yaşıyoruz. Her yıl bin vatandaşımızı deprem nedeniyle kaybediyoruz. Bursa 1855 yılındaki büyüklükte bir depremi yeniden yaşayacak’ dedi.
Bu haber 1020 kez okunmuştur.
Kategori:
23.5.2019 17:04:25 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.