Siz de SGK'dan paranızı alabilirsiniz

Siz de SGK'dan paranızı alabilirsiniz

4 Ocak 2019 Cuma 12:59

Bursa'da kanser teşhisi konulan bir hasta ilaçları SGK karşılamadığı için 3 yıl boyunca kendi bütçesinden aldı. Daha sonrasında ilaç yapılan değişiklik ile sigorta kapsamına girdi. Hal böyle olunca vatandaş ilacının parasını almak istedi. SGK'dan olumsuz yanıt aldı ancak mahkeme paranın hastaya ödenmesine hükmetti.

Bursa´da bir vatandaşa 2013 yılında kanser hastalığı teşhisi konuldu. Doktoru tarafından hemen tedaviye başlandı ancak, reçetede yazılan ilacı SGK karşılamıyordu. Hal böyle olunca vatandaş ilacın parasını kendi cebinden karşılamaya başladı. 2016 yılına gelindiğinde ise SGK, ilacı sigorta kapsamına aldı. Bunu öğrenen kanser hastası vatandaş ilaca ödediği paraları geri almak için hemen kuruma başvurdu. Kurumdan ret yanıtı alınca Ankara İdare Mahkemesine gitti ancak mahkeme de SGK´nın uygulamasını doğru buldu. Vatandaş daha sonra Bursa´da görev yapan Avukat Şahap Nuri Acı´dan yardım istedi. Avcı´nın girişimleri ile dava istinaf mahkemesine gitti  ancak vatandaş bu dava sürecinde vefat etti. Davayı vatandaşın çocukları devraldı. Mahkeme bu sefer anayasal hak ve özgürlüklere dem vurarak vatandaşın talebini kabul etti, karar Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından da kabul edildi. Hal böyle olunca SGK 3 yıl boyunca harcanan ilaç parasını vatandaşın çocuklarına ödemek zorunda kaldı. Bu kararın Türkiye´de bir emsal karar olduğunun altını çizen Avukat Şahap Nuri Acı, bu durumda olan vatandaşların paralarını geri alabilmek için mahkemeye başvurabileceğini söyledi.
Bu haber 1003 kez okunmuştur.
Kategori:
21.3.2019 01:30:00 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.