Yerli ve milli traktörü yeniden ortaya çıkardı

Yerli ve milli traktörü yeniden ortaya çıkardı

5 Ocak 2019 Cumartesi 11:36

Orhangazi'de bebe giyim mağazası bulunan ve antika eşyalara merakı bulunan Umut  Yavuz yaşlı bir çiftçiden hurda halde bulduğu 1978 Model Başak Traktörünü tepeden tırnağa yenileyerek yeniden çalıştırmayı başardı. 

 

Türkiye´nin 1978 yılında ilk kez tamamen yerli olarak üretilen Başak 12 Traktörü yaşlı bir çiftçiden hurda halde satın alan genç adam traktörü tepeden tırnağa tüm parçalarını orijinaline uygun bir şekilde tamamlayıp yeniden çalışır hale getirdi. Türkiye´de ilk olarak 1914 yılında planlanan Refah Partisi eski genel başkanı ve eski başbakan Prof.Dr.Necmettin Erbakan tarafından 1960´lı yıllarda yeniden planlaması yapılarak üretimine başlanan Başak 12 Traktörü yaşadığı mahalledeki yaşlı bir adamın deposundan hurda halde alan Orhangazi´de bebe giyim mağazası sahibi 38 yaşındaki Umut Yavuz hurda halde aldığı traktörü tepeden tırnağa yenileyerek çalışır bir hale getirdi.

MİLLİ VE YERLİ

Ağustos ayında başladığı Başak 12 Traktörünü yenileme sürecini anlatan Umut Yavuz, antikaya merakı olduğunu belirterek, Başak 12´yi yaşadığım mahallede yaşlı bir çiftçi amcadan hurda halde aldık. Ağustos ayından itibaren traktörü toplamak için uğraştık. Çocukluğumuzdan beri hayalini kurduğumuz bir traktördü. Son zamanlarda ilerleyen yerli akımı da beni biraz teşvik etti. Yüzde 100 yerli, yüzde 100 Türk olan bir motorun yeniden hayata geçirilmesi gerektiğini düşündük. O yüzden böyle bir çalışma yaptık dedi. Umut Yavuz, motoru eline aldıktan sonra ilk iş eksik parçalarını tespit etmek olduğunu belirterek, bir yandan eksik parçaları temin için uğraştık, diğer yandan eskiyen parçaların onarımını yaptık. Yerinden sökülüp temizlenmesi, orjinal renklerin belirlenmesi, montaj ve boya süreci, mekanik kısmının belirlenmesi sonrasında orijinaline sadık kalarak en iyi şekilde yapmaya çalıştık dedi. Boş zamanlarında traktör ile uğraştığını belirten Umut Yavuz, benim için keyifli de bir zaman oldu. İnsanların ilgisini çekti. Yerliye olan ilgi, motivasyon sağlamış oldu dedi. Traktörün rahmetli Erbakan tarafından yapıldığına da vurgu yapan Yavuz, 1978 model bir traktör ve üzerinde montaj yaparken farkettik ki üretilen 105.traktör. Bizim için çok güzel oldu. Gençlerimize sunmak adına da hoş bir şey olduğunu düşünüyorum dedi.

 
Bu haber 869 kez okunmuştur.
Kategori:
27.5.2019 11:25:47 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.