ISLAH OSB İÇİN SANAYİ HAREKATI

ISLAH OSB İÇİN SANAYİ HAREKATI

9 Haziran 2019 Pazar 14:18

Orhangazi’de üretim yapan Oyak, Aka, Ormo Yün, Bamesa Çelik, Döktaş Dökümcülük, Yenisan ve Burak Barış Akın’a ait tesisler olmak üzere 7 firma bölgenin Islah OSB statüsüne kavuşması için harekete geçti. Islah OSB belgelerini hazırlayan firmalar Sanayi Bakanlığı’na evraklarını gönderdi. Ankara’dan gelecek yanıt bölgenin geleceğini şekillendirecek. Bölgenin yeni adı Orhangazi Islah OSB olacak.

Orhangazi’deki sanayi yapılanması 1970’li yıllara dayanıyor. İlçe merkezi ile İznik Gölü arasında yer alan bölgede birbiri ardına kurularak zamanla doğal bir sanayi bölgesi görünümünü alan 124 hektarlık alanda bugün Türkiye ekonomisine katkı sağlayan eski Elsan Elyaf’ın olduğu yer olan Oyak, Bamesa, Döktaş Dökümcülük, Ormo Yün, Aka Otomotiv gibi pek çok büyük firma yer alıyor. Orhangazi’de istihdam ve katma değerini sırtlayan bölgedeki tesisler artık yasal sınırlarla belirlenmiş, mevzuat ile tanımlı bir bölgede üretim yapmak istiyor. Bu hedefle Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) önderliğinde yola çıkan 7 firma, bölgenin Islah OSB statüsüne alınması için başvuruda bulundu. Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erol Hatırlı, küresel rekabette rakipleriyle mücadele eden bölge firmalarının rekabetçiliğini sürdürebilmesi için OSB yapılanmasının gerekli olduğunu söyledi.

 

REKABETÇİLİĞİ ARTIRMAK İÇİN BİRLİKTE HAREKET EDECEKLER

Hatırlı, “Sanayi işletmelerinin birbirleriyle işbirliği ve uyum içinde üretim yapmaları, verimlilik, karlılığının sağlanması, ulaştırma, elektrik, su, kanalizasyon ve sosyal tesisler gibi ortak altyapı hizmetleri ile ortak arıtma tesislerinin kurularak sağlıklı, ucuz, güvenilir bir altyapı oluşturmak, OSB’lere tanınan teşvik ve imkânlardan faydalanmak bölge sanayicilerinin rekabetçiliğini artıracaktır” dedi. Hatırlı, ayrıca mevcut tesislerin daha da güçlenerek yeni yatırım yapmalarına olanak sağlanacağını da vurguladı. Bu çerçevede Islah OSB sürecinin başlatıldığını belirten Erol Hatırlı, 124 hektarlık alanda 12 adedi yapılaşmış olmak üzere toplam 35 parsel bulunduğunu ifade etti. Hatırlı, bölgede yer alan fabrikaların yapmayı planladıkları yatırımların yanı sıra Albayrak Holding bünyesindeki Varaka Kağıt Sanayi A.Ş. gibi bazı firmaların da bölgede yatırıma sıcak baktığını ifade etti.
Bu haber 172 kez okunmuştur.
Kategori:
25.8.2019 11:27:22 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima