Yüzlerce kişi ölümle burun buruna geldi

Yüzlerce kişi ölümle burun buruna geldi

21 Temmuz 2019 Pazar 15:48

Orhangazi’de 80 daireden oluşan ve ilçenin tamamlanmış en büyük konut projesi konumundaki Bektaş Prestij’de korku dolu saatler yaşandı. Site altındaki alışveriş mağazalarından birinden patlama sesiyle birlikte alev topu yükseldi. Sitenin 20 daire bulunan A Bloğunu saran alevler yüzlerce kişiyi ölümle burun buruna getirdi. İtfaiye, polis ve sağlık ekiplerinin seferber olduğu yangın 2 saatte kontrol altına alındı.

Çevrede büyük paniğe sebep olan yangın saat 16.00 sıralarında meydana geldi. Alınan bilgilere göre Muradiye Mahallesi Dervişbey Caddesi üzerinde bulunan Bektaş Prestij apartmanı A bloğunun altında bulunan bir AVM’nin arka bölümünden patlama sesi duyuldu. Patlamanın ardından depo bölümünü alevler kapladı. Alevler kısa sürede 80 daireli 6 katlı sitede 20 daireli A bloğu sardı.

 

YÜZLERCE KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Yangını farkeden vatandaşların durumu itfaiye ekiplerine bildirmesinin ardından olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi ile ambulanslar ve polis sevkedildi. Patlama ve yangın ile büyük panik yaşayan apartman sakinleri polis ve itfaiye ekiplerinin yardımı ile hızlı bir şekilde binadan tahliye edildi. Gündüz saatlerinde AVM’nin depo bölümündeki klimanın olduğu noktada çalışma yapıldığı ileri sürüldü.

 

ALEVLER BİNAYI KAPLADI

Vatandaşların aynı anda tahliye edildiği yangına 5 ayrı itfaiye aracı ile müdahale edildi. Dumandan etkilenen vatandaşlara ambulanslarda ilk müdahale yapılırken, yangın çevrede de büyük paniğe sebep oldu.

Apartmanda büyük çapta maddi hasara sebebiyet veren yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 2 saat süren müdahalesi ile kontrol altına alındı. Polis çevrede geniş güvenlik tedbiri alırken, yangın esnasında bir çok vatandaşın cep telefonları ile de çekim yaptıkları gözlendi.

 

EKİPLER BÜYÜK BAŞARISI

İtfaiyenin yangına kısa süre içinde müdahale etmesi büyük bir faciayı önledi. Yangının bitişikteki binalar ve sitenin diğer bloklarının önüne geçmesi önlendi. Ekipler bazı bölgelere köpükle müdahale ederken, bazı bölgelere de su ile söndürme yaptı.  Baygınlık geçirenler, dumandan etkilenenler ve hamile bayanlara da olay yerinde bekletilen 2 ayrı acil servis ekibi müdahale etti. Polis ise zaman zaman çeşitli parçaların döküldüğü apartmanın çevresinde güvenlik tedbiri aldı.

Meraklı vatandaşların olay yerine gelen sokaklar üzerine park ettiği araçlar ekiplerin müdahalesinde zaman z aman engel çıkarttı.

 

YANGIN NEDEN ÇIKT?

Orhangazi’nin tamamlanmış en büyük konut projesi olan Bektaş Prestij’deki yangın bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. 4 bloktan oluşan ve 80 dairenin bulunduğu sitede giriş çıkışların tek kapıdan yapılabiliyor olması, otopark girişinin anahtarsız kullanılamaması ve yangın merdiveni olmayışı öne çıkan konular oldu.

Yangının çıkış nedeniyle ilgili raporlar henüz tamamlanmasa da sebepleri ile ilgili iki iddia ortaya atıldı.

İDDİA 1- Apartman sakinlerinin daha önce de defalarca şikayetçi oldukları klima motorlarında arıza yaşandı.

İDDİA 2- Alışveriş mağazasının arka kısmında çalışma yapılıyordu. Güvenlik önlemlerinin yeterince alınmadığı çalışmada panjur kesilirken yangın çıktı. Alevler artınca klimanın içindeki gazın genleşmesi sonucunda kondenser patladı ve alevler binayı sardı.
Bu haber 1166 kez okunmuştur.
Kategori:
22.10.2019 15:34:53 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima