IHH İdlib'i gezdi

IHH İdlib'i gezdi

5 Şubat 2020 Çarşamba 09:20

İHH Orhangazi Temsilciliği Başkanı Kasım Kurt, savaşın çok yoğun ve acımasız bir şekilde yaşandığı Suriye İdlib’e ziyarette bulundu.

Taş üstüne taşın kalmadığı, 4 milyon insanın aç ve açıkta kaldığı, her gün binlerce insanın yer değiştirdiği İdlib’teki son durumu yerinde görmek ve yardım çalışmalarına eşlik etmek amacıyla Bursa İHH, 6 kişilik bir ekibi gönderdi. Ekip ile birlikte giden İHH Orhangazi Başkanı Kasım Kurt şunları anlattı; Reyhanlı’daki ziyaretlerimiz, 60 kişilik Hz. Halime Yetimhanesine, Şehit Eşleri Meslek Edindirme Merkezi ve Terzihanesine yapıldı. Aynı gün İHH İnsani Yardım Vakfı’nın dünyada eşi benzeri olmayan Projesi olan Reyhanlı Çocuk Yaşam Merkezi/Köyüne ziyarette bulunduk Bu merkez Özel Esenlik Anaokulu-Özel Ebu Ubeyde Milletlerarası İlkokulu-Ebu Ubeyde İmam Hatip Ortaokulu ve Anadolu İmam Hatip Lisesi olmak üzere 3 eğitim kurumunu bünyesinde barındırıyor. Kurs merkezleri, konferans salonu, Psikososyal Hizmetler Birimi, Robotik-Okçuluk-Spor Kulüpleri başta olmak üzere birçok alanda eğitim verilmektedir. Özellikle savaştan dolayı ciddi travmalar yaşayan bu çocuklar Suriye’nin geleceğini inşa edecek olan gençler olacaklardır. Ziyaretin 2. Gününde İdlib şehir merkezine gidildi. Milyonlarca insanın perişan olduğu, yıkılmış ve harab olmuş koca bir şehir, yıkılmış evlerde yaşayan insanlar, ticaretin bittiği bir ortam… Tam bir sefalet. İnsanlar ticarette mübadele (takas) yöntemini kullanmaya başlamış. Yollar göç eden insanların oluşturduğu konvoylarla dolu durumda. Her gün binlerce araç Türkiye sınırına doğru akın akın gelmekteler. Ağaç dipleri, kullanılmayan tren yoları, yol kenarları, taşlık araziler çadırlarla dolu. İHH İnsani Yardım Vakfının İdlib Merkezde 12 İlk Karşılama Merkezi (Cami-Mescid-Kurs v.b alanlar bu amaçla kullanılmakta) bulunmaktadır. Biz ekip olarak bu merkezlerden birini ziyaret ettik. Ziyaret ettiğimiz mescide 37 aile sığınmıştı o gün. Günde ancak bir kez yiyecek bulma imkanı olan bu ailelere gıda dağıtımında bulunduk. Tüm ailesini kaybetmiş bir tane hanımefendi bayan kalan tek bebeğini alıp Türkiye’ye götürmemiz için bize yalvarıyordu. Onlarca çocuk ve bebek soğuk ve beslenme yetersizliğinden dolayı hastaydı. Yaralı ve hasta kadınlarla dolu bu mescitteki gıda dağıtım faaliyetinden sonra İdlib Şehir merkezini dolaştık. Bombalamadan dolayı yıkılmış binalar, evler, resmi binalar ve kurumlar hala insanların hayata tutunduğu yerlerdir. Onca keşmekeşin ortasında insanlar hayata tutunmaya çalışıyor.




Bu haber 1501 kez okunmuştur.
Kategori:
7.4.2020 10:40:23 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima