Karsak Deresi için arıtma teklifi

Karsak Deresi için arıtma teklifi

28 Şubat 2020 Cuma 11:43

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Sertaslan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin dün yapılan Belediye Meclis toplantısında Karsak Deresi’nin temiz akması için Orhangazi’ye arıtma yapılması ile çözüleceğini ifade etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin dün yapılan Şubat Ayı oturumuna Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ın Karsak deresi ile ilgili sözleri damga vurdu. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş başkanlığında gerçekleşen Şubat Ayı Meclisinde söz alan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, BUSKİ şube müdürlüğü nezdinde elbette sizlere, Gemlik’in kanalizasyonunun arıtılması noktasında yıllarca yapmış olduğunuz yatırımlardan dolayı teşekkür ederek, ekonomik durumu biliyorum. Bunun üzerinden de bir siyaset yürütmek niyetinde de değilim. Bekir Aydın, Orhangazi Belediye başkanı olarak benim yerime yapar o işi dedi. Mehmet Uğur Sertaslan Mecliste yaptığı konuşmada şunları söyledi; Orhangazi’de kanalizasyon kanalizasyonu tam kapasite ile kullanıyoruz. Ancak kanalizasyon miktarının tamamını arıtamıyoruz. Şöyle bir yan etki yaratıyor. Bölgede sanayi sanayi kuruluşlarının hepsi, “zaten kirli akıyor bu dere” deyip basıyor geçiyor. Komisyon inceledi mi bilmiyorum ama Cargill’in günde 500 kilo nişasta bıraktığını biliyorum. Arıtılmış hali ile. Zeytursan var, Marzim var. Marzim’e çok ciddi bir ceza kesilmişti. Acaba ceza affedilir mi diye burada dolaşırken görmüştüm o arkadaşları. Hazır bu dere kirli akıyor diye Cumartesi Pazar günü, gecenin geç vakti, Karsak deresine suyu kirletici etkisi olan su bırakılıyor. Bütün bu kirli atık dere aracılığı ile Gemlik’e ve Marmara Denizine akıtılıyor. Bu da Gemlik ve sahil şeridi için tahammül edilebilir bir durum değil. Orhangazi’deki arıtma işlemini önceliklerimiz arasına alalım. Çevre İl Müdürlüğümüzü de alalım yanımıza. O bölge ne yapmamız gerekiyorsa yapalım ve dereyi en kısa sürede temiz akıtmamız gerekiyor.  
Bu haber 780 kez okunmuştur.
Kategori:
7.4.2020 11:10:01 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima