Renk körlüğü tedavi edilebilir mi?

Renk körlüğü tedavi edilebilir mi?

14 Ekim 2014 Salı 11:05

Özel Atakent Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Kıymet Çoban genelde erkekleri etkileyen yaygın bir hastalık olan “Renk Körlüğü” hakkında bilgi verdi.

Renk körlüğü, renkleri ayırt etme yeteneğinde bozukluk yaşama durumudur ve oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Hastalar sıklıkla kırmızı ile yeşil rengi ayırt etmede güçlük yaşadıklarından şikayet ederler. Bazı hastalarda tüm renkleri ayırt etmede sıkıntı yaşama durumu da görülebilir.

Nedeni tam olarak tespit edilemese de genetik geçişli bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Ailesinde renk körlüğü hikayesi olan kişilerde bu hastalığın görülme ihtimali daha yüksektir. Kalıtsak renk körlüğünde görme kaybı oluşmamaktadır. Hastalık, bazı durumlarda sinir sistemi hastalıklarına bağlı olarak da oluşabilmektedir.

Genelde doğumla birlikte oluşan kalıtsal renk körlüğünde yeşil, turuncu, sarı ve kırmızı renkler aynı şekilde algılanır. Hasta bu renkleri ancak yoğunlukları farkıyla yırt edebilir. Renk körlüğü günlük hayatta önemli bir sorun oluşturmamakla birlikte yaşam kalitesinde düşüşe neden olmaktadır.

Renk körü olan bireyle için özel olarak geliştirilmiş ve % 97 oranında başarı elde ettiği gözlemlenen kromojen filtreler hastalığın tedavisinde oldukça iyi sonuç vermektedir. Bu filtreler özel olarak renklendirilmiş göz içi lensi ya da gözlük şeklinde kullanılabilir. Kromojen lensler renklerin algılanmasını güçlendirmek, renk tonlarını ayrıştırmak, renklerin daha net ve parlak görülmesini sağlamak ve renk görme kabiliyetini artırmak amacıyla geliştirilmiştir.
Bu haber 1860 kez okunmuştur.
Kategori:
23.3.2019 18:37:35 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.