Meme kanseri riskini azaltmak mümkün

Meme kanseri riskini azaltmak mümkün

16 Ekim 2014 Perşembe 10:59

Özel Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. İlyas Şahin 15 Ekim Meme Sağlığı gününde “Meme Kanseri” ne değinerek hastalıktan korunma yollarını anlattı.

 Süt bezleri veya sütü meme başına taşıyan kanallardaki hücreler arasında çeşitli etkenler sonucu kontrolsüz şekilde çoğalan ve başka organlara yayılma olasılığı taşıyan hücrelerden meydana gelen tümöral bir oluşum olan meme kanserinin nedeni tam olarak bilinmese de, genetik yatkınlık oluşturan gen mutasyonu, kanser riskini artıran bir etken olarak kabul ediliyor. Kanserleşen bir hücrenin anlaşılacak boyuta gelmesine kadar bir hayli zaman geçer. Kadınlar genelde 1 cm.´ ye ulaşmış bir kitleyi elle muayene ile fark edebilir. Kanser uzak organlara yayılmışsa, meme kanserinin ilk bulgusunu nadiren bu yayılımlar oluşturur. Bayanların, memede veya koltuk altında ele gelebilen kitle, meme başında içe doğru çekilme veya şekil bozukluğu, meme başından gelen şeffaf renkli ya da kanlı akıntı, meme başı derisinde kabuklanma ve soyulma tarzında görülen değişiklikler, memede yara veya kızarıklık ile ödem, şişlik ya da içe doğru çekintiler fark etmesi durumunda muhakkak bir uzmana danışması gerekir. Her hastalıktan olduğu gibi meme kanserinden korunmak içinde alabileceğiniz önlemler mevcuttur. İlk olarak ideal kilonuzu koruyarak kilo almanın yarattı meme kanseri riskini azaltın. Tıbbi gerekçeler olmadıkça kadınlık hormonu ilaçlarından mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Spor yapmak kilo kontrolünü sağlar ve yüksek östrojen düzeyini dengeler. Bağışıklık sistemini de güçlendirdiğinden düzenli olarak spor yapmak kanserden korunmada etkili bir önlem. Alkolden, östrojen metabolizmasını etkilemesi ve kan östrojen düzeyini yükseltici etkisi sebebiyle uzak durulması gerekiyor. Sigara kullanımı birçok kanserin gelişme riskini artırıyor. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için sigaradan uzak durmak şart. Kanser belirtilerini erken tanımada tarama testleri çok önemli. 20 yaşından sonra düzenli olarak her ay kendi kendinizi muayene edin. 20 yaş ile 40 yaş arasında 3 yılda bir, 40 yaş üzerinde ise her yıl muhakkak hekim muayenesinden geçin. Yine 40 yaşın üzerinde her yıl mammografi çektirin.
Bu haber 1906 kez okunmuştur.
Kategori:
21.3.2019 01:34:14 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.