Hacdan dönenler dikkat!

Hacdan dönenler dikkat!

27 Ekim 2014 Pazartesi 09:44

MERS-CoV, ilk defa Suudi Arabistan' da 2012 yılında ortaya çıkan, Ortadoğu ülkelerinin çoğunda görülen ve ciddi solunum yolu hastalığına neden olan bir virüstür.

Özel Atakent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Erdem GÜREL, ülkemizde yayılmaya başlayan ve hayati risk oluşturan “MERS- CoV” hakkında, özellikle ile hacdan dönen herkesi dikkatli olmaları konusunda uyararak ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayetleri olan kişilerin hastalık açısından potansiyel risk oluşturdukları için muhakkak bir Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanına muayene olmaları konusunda öneride bulundu.

 

 “ MERS-CoV, ilk defa Suudi Arabistan´ da 2012 yılında ortaya çıkan, Ortadoğu ülkelerinin çoğunda görülen ve ciddi solunum yolu hastalığına neden olan bir virüstür. Develerden kaynaklandığı düşünülen virüsün insanlara nereden ve nasıl bulaştığı konusunda henüz kesin bir bilgi bulunmamaktadır. İnsandan insana geçebilen virüs hızla yayılma eğilimindedir. Sağlık Bakanlığı tarafından tüm bireyler, özellikle Ortadoğu ülkelerinden dönen ve geldikten sonraki 14 gün içinde ateş, öksürük, nefes darlığı gibi alt solunum yolu hastalığı belirtileri yaşayan kişiler bir sağlık kuruluşuna başvurmaları ve başvurduğu hekime seyahatine dair bilgi vermeleri konusunda uyarılmaktadır.

 

MERS-CoV virüsünün neden olduğu hastalık;  ateş, öksürük ve nefes darlığı ile seyreder. Bazı hastalarda sindirim sistemi ile ilgili problemler olduğu da görülmüştür. Hastalık şiddetlendiğinde yoğun bakım ve solunum cihazına gerek duyulabilmektedir. Bazı hastalarda ise böbrek yetmezliği meydana gelmektedir. Diyabet, kronik akciğer hastalığı ve böbrek yetmezliği olan kişilerde virüs daha şiddetli şekilde etki eder. MERS-CoV hastalarının yaklaşık %30’u hayatını kaybetmiştir.

 

Alınacak önlemlerle MERS-CoV virüsünden korunmak mümkündür. Herhangi bir Ortadoğu ülkesine gitmeyen, ülkemizde bulunan kişilerin hasta kişiler ile yakın temastan kaçınması alınacak öncelikli önlemlerdendir. Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat edilmelidir. Ateş düştükten sonra herhangi bir gereklilik bulunmadıkça en az 24 saat evde istirahat etmeye devam edilmelidir. Hasta kişilerin başka kişilerle teması önlenmelidir. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız mendille kapatılmalıdır. Eller su ve sabun ile sık sık yıkanmalıdır.Virüsün bulaşma yollarından olan ağız, burun ve  gözlere temas etmekten kaçınılmalıdır. Virüsler ile kirlenmiş olma ihtimali olan yüzey ve eşyalar temizlenip dezenfekte edilmelidir.

 

Hac ve Umre´ ye gidenler, yukarıdaki uyarılara ek olarak kalabalık alanlarda maske kullanmalı, hayvanlarla temas etmemeli, çiğ süt ve hayvansal ürünler tüketmemelidir. Kişisel temizlik kurallarına daha fazla dikkat etmelidir.”

 

 
Bu haber 1980 kez okunmuştur.
Kategori:
25.8.2019 06:48:42 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima