Rusya krizi pazara yansımadı

Rusya krizi pazara yansımadı

8 Aralık 2015 Salı 07:47

Orhangazi Kapalı Pazar Yeri’nde bu hafta, geçen haftaya oranla hareketli geçti.

Orhangazi Kapalı Pazar Yeri’nde bu hafta, geçen haftaya oranla hareketli geçti. Son günlerde yaşana Türkiye-Rusya arasındaki gerginlik Pazar fiyatlarına yansımadı. Bilindiği üzere Rusya, Türkiye’den gelen yaş sebze ve meyvelere ambargo koymuş ve sınırdan geri iade etmişti. İhraç fazlası olan ürünlerin fiyatları düşüreceği söylese de dünkü Pazartesi pazarında bir değişik yaşanmadı.

 

Türkiye-Rusya arasında yaşanan kriz, ihracatı durdurmuştu. Bu durum ülkede sebebiyle sebze ve meyve fiyatlarının düşmesi bekleniyordu. Vatandaşlar; iç pazarda fiyat düşüşlerinin süreceğini öngörürken, pazar esnafı fiyatların düşmeyeceğini açıkladı. Vatandaş ise umutlu, önümüzdeki haftalarda fiyatlarda bir düşüş yaşanabileceğini umarak, fiyatlarda düşüş yaşanırsa ceplerinin rahatlayacağını belirtiyorlar. 

 

Pazarda fiyatlar düşmedi

Krizin fiyatlara etki etmediğini söyleyen Orhangazi Pazartesi Pazarı esnaflarından Muharrem Terzioğlu; Rusya krizi iç pazarı etkilemedi, etkilemez de. Uzmanlar düşeceğini söyledi ama biz de uzmanız mesleğimizde. Geçen hafta konuştuk meslektaşlarla, bizzat söyledim kesinlikle fiyatları etkilemez. Fiyatları kontrol edin, hiçbirinde düşüş yok. Başka pazarlara gitseniz de bu böyle. Hatta fiyatlar artabilir, şimdi tüccarlık, iş adamlığı belli olur.  Bizimki risk işi, hava şartlarına göre değişir… Fiyatlar kesinlikle düşmez. Biz de gazete okuyoruz, haber takip ediyoruz. 3 gün sonra başka pazarlara gidin kontrol edin, fiyatlar düşmez. Pazarımız sadece Rusya değil, başka yerlerde var. Zaten ürün iç pazara anca yetiyor. Sebzede Akdeniz sezonundayız.  Yeterli gelmiyor zaten. Akdeniz’den gelip tüm Türkiye’yi doğuruyor bir de bunun ihracatı var. Önümüzdeki günlerde de fiyatların düşmesini beklemiyoruz”dedi.

 

Kriz pazara yansımadı

 

Fiyatlar düşecek söylentilerinin televizyonların kandırması olduğunu belirten esnaflar, “O televizyonların kandırması. Rusya ambargosuyla fiyatlar düştü diye bir şey yok. Fiyatlar standart, herhangi bir düşüş beklemiyoruz. Mandalina bu hafta da 2 lira, elma 4 lira. Fiyatlarda bir düşme yok. Mesela pazarlarda çıkıntı mallar oluyor, onları gösteriyorlar ucuz diye, kandırıyorlar. Öyle bir şey yok. Kaliteli malların fiyatları hep yüksek…” dedi. Pazarcılar, kriz, Türkiye’deki fiyatları etkilemedi. Geçen hafta kilosu 2 lira olan nar bu hafta da aynı. Ayvanın kilosu da 3 liraydı bu hafta da aynı. Pazara bir yansıması yok krizin. Hatta önümüzdeki haftalardan itibaren havalar soğumasıyla fiyatlar yükselecektir diye konuştu.
Bu haber 1627 kez okunmuştur.
Kategori:
22.3.2019 10:12:34 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.