Ak Kadınlara ‘Obezite' bilgilendirmesi

Ak Kadınlara ‘Obezite' bilgilendirmesi

9 Aralık 2015 Çarşamba 11:59

Orhangazi TOKİ Sağlık Ocağı Aile Hekimlerinden Dr. Nursen Arabacı Elibol, önceki gün Ak Parti Kadın Kolları ilçe yönetimi ile bir araya gelerek ‘Obezite’ konusunda bilgilendirmede bulundu.

Orhangazi TOKİ Sağlık Ocağı Aile Hekimlerinden Dr. Nursen Arabacı Elibol, önceki gün Ak Parti Kadın Kolları ilçe yönetimi ile bir araya gelerek ‘Obezite’ konusunda bilgilendirmede bulundu. Obezitenin son yıllarda ülkemizde artış gösteriyor diyen Dr. Elibol, alınacak önlemler ve tetkikler hakkında kadınları bilgilendirdi.

 

İl Sağlık Müdürlüğü organizesinde, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve TOKİ Aile Hekimliği tarafından hazırlanan ‘Obezite’den korunma projesi kapsamında Ak Parti Kadın Kolları’na bilgilendirmede bulunuldu. Orhangazi TOKİ Sağlık Ocağı Aile Hekimlerinden Dr. Nursen Arabacı Elibol tarafından verilen bilgilendirmelerde kadınlara önemli bilgiler verildi. Dünyanın her tarafında obezite görme olasılığının arttığını belirten Orhangazi TOKİ Sağlık Ocağı Aile Hekimlerinden Dr. Nursen Arabacı Elibol, hanımların beslenme konusunda yapılan doğrular ve yanlışlarını anlatarak, “Obezite bir hastalıktır. İyi ve düzenli beslenme ile bu hastalıktan kurtulabiliriz” dedi. Kalp damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, bazı kanser türleri, kas ve iskelet sistemi hastalıkları gibi hastalıkların artmasına neden olan obezitenin hayatı olumsuz etkileyen bir unsur olduğunun altını çizen Dr. Nursen Arabacı Elibol, “Obezite ya da bilinen adıyla şişmanlık, vücutta bol miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite, besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fizik aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumda ortaya çıkar” şeklinde kaydetti. Obezite, insan vücudunda kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi sistemleri etkileyen ve birçok önemli rahatsızlığa zemin hazırlayan bir hastalık olduğunu ifade eden Elibol, “Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, solunum rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, adet düzensizlikleri, Kısırlık, iktidarsızlık, safra kesesi hastalıkları, taş oluşumu, bazı kanser türleri, obezite ile doğrudan ilişkili hastalıklardan birkaçıdır. Sonuç olarak obezite, insan yaşamını kısaltan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak tanımlanabilir. Yapılan araştırmalara göre, obezite özellikle son 20 yılda, bütün dünyada süratle artmakta ve bir salgın hastalık gibi yayılmaktadır. Bu salgından ülkemiz de etkilenmektedir. Kadın nüfusumuzun yaklaşık üçte biri, erkek nüfusumuzun da yaklaşık beşte biri obez, yani şişmandır” şeklinde konuştu.

AK KADINLAR’DAN TEŞEKKÜR

 

Kendilerine bu tür önemli bilgileri veren Orhangazi TOKİ Sağlık Ocağı Aile Hekimlerinden Dr. Nursen Arabacı Elibol’a sonsuz teşekkürlerini sunan Ak Parti Orhangazi İlçe Kadın Kolları Başkanı Nesrin Yurdakul, önümüzdeki günlerde daha geniş kapsamlı bir seminer organize edeceklerini ve tüm Orhangazili kadınları davet edeceklerini söyledi. Obezitenin sağlığa zararlarını daha detaylı öğrendiklerini söyleyen Yurdakul, katılımlarından dolayı yönetim kurulu üyelerine de teşekkür etti.
Bu haber 2516 kez okunmuştur.
Kategori:
22.2.2019 10:17:44 
Yorum bulunamadı.
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.