Sinir sıkışması nedir Nasıl tedavi edilir?

Sinir sıkışması nedir Nasıl tedavi edilir?

26 Temmuz 2014 Cumartesi 19:20

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Tolga Kaplan, ‘Sinir sıkışmaları’ hakkında bilgi verdi.

Vücudumuzda sinirlerin yüzeye yakın yerlerden geçtiği tünellerin zamanla çeşitli maddelerle dolarak çapının küçülmesiyle meydana gelen sıkışmaya sinir sıkışması denildiğini belirten Özel Atakent Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Tolga Kaplan şu bilgileri verdi; sinirler, beyinden aldıkları emirleri kollara, bacaklara ve vücudun diğer kısımlarına taşırlar. Her bir sinirin içinde bu iletimi sağlayan milyonlarca sinir lifi vardır ve bu iletim elektiriksel bir akım yoluyla yapılır. aktarımın sağlıklı olması için sinir liflerinin sağlam olması gerekir. Eğer herhangi bir nedenle sinire dışarıdan bir baskı olursa, yani sinir sıkışırsa, sinir içindeki bu akım yavaşlar ya da durur. Sinir, geçmesi gereken tünelde rahat hareket edemez ve çeşitli vücut bölgelerinin uyuşması gibi problemler yaşanır. Bu duruma ek olarak sinirin beslenmesi engellenir ve sinir, hücrelerinin ve liflerinin bir kısmını kaybeder. Eğer yenilenme olmazsa sinir lifleri ölür. Çok sayıda sinir lifinin kaybedilmesi, kaslara yeterli uyarımın gitmemesine ve kas kasılmalarında sorunlar yaşanmasına neden olur.

Ağrı, uyuşma, kuvvet kaybı, terlemenin artması veya azalması gibi belirtilerle kendini gösteren sinir sıkışmalarının nedenleri çeşitlidir. Bunlara ek olarak dar anatomik kanallar yani “Karpal Tünel Sendromu”, tekrarlayan travmalar, alçılar, ameliyat sekelleri, kırık iyileşmesi ile ortaya çıkan hipertenofik dokular, sinir sıkışmalarının diğer nedenleri arasında yer alır. Sinir sıkışmaları, sinirlerin yüzeye yakın olduğu eklem bölgelerinde daha çok görülür. Bu bölgeler dirsek ve bilekler ile dizin arka tarafı ve bileklerin döndüğü yerlerdir.

Dirsek bölgesindeki sinir sıkışmaları, sekreterler ve şoförler gibi çalışma esnasında dirseğini aktif olarak kullanan kişiler ile, diyabeti olanlar, dirseğinin üzerine düşenler, artrit veya troid problemi olan kişilerde daha sık görülür.

 

Sinir sıkışmaları önlenebilir mi?

Sinir sıkışmalarını, günlük hayatta farkında olmadan gerçekleştirdiğiniz bazı davranışlarda değişiklik yaparak belli oranda önleyebilirsiniz. Örneğin, gün içinde dirseğinizi olabildiğince düz tutarak, kollarınızı göğüs üzerinde çarpraz şekilde bağlamayarak alacağınız önlemler bunlardan en basitleridir. Çalışma masanızda düzenleme yaparak dirseğinizin kırılmasını önlemek, gece kolun pozisyonunu ayarlayan ateller kullanmak, spor yaparken koruyucu dirseklikler kullanmak da alabileceğiniz diğer önlemlerdir.

 

Nasıl Tedavi Edilir?

Sinir sıkışmalarının teşhisinde muayenenin yanında nöroloji doktorları tarafından yapılan EMG tetkikinin önemi büyüktür. Yapılan muayene ve testler sonucunda hafif – orta derecedeki sıkışmalarda hastaya istirahat ateli, ilaç ve fizik tedavi uygulamaları yapılarak hastalığın ilerlemesi engellenebilir. İleri safhalarda ise sıkışmış olan siniri rahatlatmak amacıyla cerrahi tedavi uygulanır ve sonuçları yüz güldürücüdür. Cerrahinin amacı sinirdeki basının daha da ilerleyip geri dönüşü olmayan kas güçsüzlükleri ve şikayetlerin olmasını engellemektir.

 
Bu haber 3839 kez okunmuştur.
Kategori:
23.3.2019 18:31:04 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.