Kimya bölümü girişimleri hızlandı

Kimya bölümü girişimleri hızlandı

8 Şubat 2016 Pazartesi 11:59

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Kimya ve Maden Konseyi, sektörün ara eleman ihtiyacına çözüm bulmak amacıyla Uludağ Üniversitesi (UÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’na kimya bölümü açılması için girişimlerini hızlandırdı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Kimya ve Maden Konseyi, sektörün ara eleman ihtiyacına çözüm bulmak amacıyla Uludağ Üniversitesi (UÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’na kimya bölümü açılması için girişimlerini hızlandırdı.

BTSO’nun Türkiye’deki oda ve borsalara rol model olan 18 sektörel konseyi, kent ve ülke ekonomisine değer katan çalışmalarını sürdürüyor. Sektörel Konseyler, iş dünyası, kamu kurum temsilcileri ve akademisyenlerin ‘ortak akıl’ vizyonu ile beyin fırtınası yaparak, sektörlerin yol haritasının belirlendiği bir platform haline dönüşüyor. Kimya ve Maden Konseyi üyeleri, sektörün gündemindeki konuları değerlendirdiği toplantıda bir araya geldi. Oda Hizmet Binası’ndaki toplantıya, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, Kimya ve Maden Konseyi Başkanı Cemal Tuna, UÜ Teknik Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan ve konsey üyeleri katıldı.

İŞ DÜNYASI İSTİYOR

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, toplantıda yaptığı konuşmada, sektör temsilcilerinin, teknolojik gelişmelere ayak uydurup uluslararası arenada rekabet gücüne kavuşmaları için önemli çalışmalara imza attıklarını ifade etti. Türkiye ihracatında ciddi bir paya sahip olan kimya sektörünün nitelikli ara eleman sıkıntısı yaşadığını belirten Duran, “Sanayicilerimizden gelen her talep bizim için önemli. Yaklaşık 1 yıldır Uludağ Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz istişarelerde kimya sektörünün taleplerine yönelik çözümler üretmeye çalışıyoruz. Sektörümüzün ara elaman ihtiyacına yönelik adımlarımızı hızlandırdık. Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde bir kimya bölümü açılmasını hedefliyoruz” dedi.

BTSO Kimya ve Maden Konseyi Başkanı Cemal Tuna da kimya bölümünün açılması halinde sektörün önemli bir ihtiyacının çözüme kavuşacağını kaydetti.

ÖNEMLİ ADIM

 

UÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan da kimya bölümünün açılması noktasında en kısa sürede Yüksek Öğretim Kurumu’na başvuruda bulunacaklarını ifade ederek, “BTSO ile Uludağ Üniversitesi, kente fayda sağlayan projelere imza atıyor. Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında firmalarımızdan gelen her talebe önem veriyoruz. Bu noktada kimya bölümü için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. En kısa sürede yeni bölümün açılması için YÖK’e başvurumuzu gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
Bu haber 1326 kez okunmuştur.
Kategori:
27.5.2019 11:21:32 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.