KOBİ'ler küresel piyasalara açılıyor

KOBİ'ler küresel piyasalara açılıyor

15 Şubat 2016 Pazartesi 10:53

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO), bünyesindeki BTSO Akademi Projesi kapsamında ‘KOBİ’lerin Küresel Piyasalara Açılması: Küresel Büyüme-Finansman ve Ortaklık Fırsatları’ eğitimi gerçekleştirildi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO), bünyesindeki BTSO Akademi Projesi kapsamında ‘KOBİ’lerin Küresel Piyasalara Açılması: Küresel Büyüme-Finansman ve Ortaklık Fırsatları’ eğitimi gerçekleştirildi. Eğitimin açılışında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur, güçlü bir ekonomi olmanın yolunun güçlü KOBİ’lerden geçtiğini söyledi.

BTSO’nun Türkiye’deki oda ve borsalara örnek olan Akademi Projesi kapsamında Oda Hizmet Binası’nda ‘KOBİ’lerin Küresel Piyasalara Açılması: Küresel Büyüme-Finansman ve Ortaklık Fırsatları’ eğitimi düzenlendi. Programa BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özgür Çengel ile çok sayıda firma temsilcisi katıldı.  BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur, Türkiye ekonomisine yön veren şehirlerin başında gelen Bursa’da kent dinamikleri ile birlikte bölgeyi ve Türkiye’yi dünyanın en büyük ekonomileri arasına taşımayı hedeflediklerini söyledi.

EKONOMİNİN DİNAMOSU KOBİ’LER

Ekonomiyi büyütmek ve ülkenin refah seviyesini artırmanın yolunun KOBİ’leri geliştirmekten geçtiğini vurgulayan Onur, Türkiye’de işletmelerin yüzde 99,8’ini oluşturan KOBİ’lerin, toplam istihdamın yüzde 78’ini karşıladığını belirtti. Dünya çapında güçlü bir ekonomi olmanın yolunun güçlü KOBİ’lerden geçtiğini ifade eden Onur, “Bizler de BTSO olarak gerek KOSGEB ile işbirliği içerisinde düzenlediğimiz kurslarla gerekse de yurt dışı fuar organizasyonlarımızla KOBİ’lerimize ve girişimci adaylarımıza önemli fırsatlar sunuyoruz” dedi.

KURUMSALLAŞMA VE MARKALAŞMA SIKINTISI YAŞANIYOR

KOBİ’lerin ekonominin dinamosu konumunda olduğunu ifade eden İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özgür Çengel, “Toplam katma değerin yüzde 55’ini oluşturan KOBİ’lerimiz Türkiye ihracatının yüzde 56’sını gerçekleştirmektedir. Markalaşmak için rekabet ve küreselleşme, ürün ve hizmetin farklılaştırılması, şahsa özel üretim ve tasarım, değer oluşturma, Ar-Ge ve İnovasyon gibi konulara önem verilmeli” dedi.

 

 
Bu haber 1479 kez okunmuştur.
Kategori:
23.3.2019 18:40:49 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.