Bu meslekte çırak bulmak zor

Bu meslekte çırak bulmak zor

13 Temmuz 2016 Çarşamba 11:41

Antik Mısır, Yunan ve Roma medeniyetlerine de dayanan berberlik mesleğinde çalışacak çırak ve kalfa bulunmuyor. Orhangazili Berber İbrahim Kaya, meslekte çırak ve kalfa sıkıntısının yaşandığını ifade etti.

Antik Mısır, Yunan ve Roma medeniyetlerine de dayanan berberlik mesleğinde çalışacak çırak ve kalfa bulunmuyor. Orhangazili Berber İbrahim Kaya, meslekte çırak ve kalfa sıkıntısının yaşandığını ifade etti.

Usta-kalfa-çırak ilişkisiyle yürütülen terzilik, kunduracılık, kaportacılık ve benzeri meslekler artık çırak bulmakta zorluk çekiyor. Çırak ve kalfa sıkıntısının sadece Orhangazi’de olmadığına dikkat çeken Orhangazili Berber İbrahim Kaya, “Ben mesleğe 12 yaşında başladım ve 13 yıldır bu mesleği sürdürüyorum. Şu anda çırak ve kalfa sıkıntısı yaşanıyor. Sadece Orhangazi’de değil tüm Türkiye’de bu durum böyle. Aynı durum bayan kuaförlerinde içinde geçerli. İnsanlar çalışmak için iyi işler istiyor. Aileler de çocukları okusun istiyor.

ÖLMEYEN MESLEK

Çıraklık eğitim Merkezinde de az öğrenci var. Eskiden mesleğe rağbet vardı şimdi öyle değil. Aslında ölmeyen bir meslek insanlar yaşadıkça bu meslek devam edecek. Şu anda sezonluk çıraklar geliyor, 3 ay çalışıyorlar sonra okul açılınca bırakıyorlar” şeklinde konuştu. Çalışacak kalfa bulamadıklarından yakınan 25 yaşındaki yaşındaki berber Kaya, “Çocukluktan beri berberlik yapıyorum. Bu benim mesleğim. Artık kalfa bulunmuyor. Bu meslek ölmez ama çalışacak kalfa bulunmuyor. Parası olan dükkan açmaya çalışıyor. Fabrikalarda çalışan birçok kalfa var. Bu mesleğe sezonluk gelmek isteyen çok oluyor. Sezon bitince de tekrardan okula dönüyorlar” dedi.

İŞ VAR ELEMAN YOK

 

Mesleğe eskisi kadar rağbet olmadığını aktaran Kaya, “Ailemi bu meslekle geçindiriyorum. Artık bu mesleğe rağbet gösteren yok. Aileler de çocuklarını bu mesleğe yöneltmiyor. Aileler çocuklarını memur yapmak istiyor. Fakat çocuk bir işe giremeyince fabrikaya giriyor ve orada çalışmaya başlıyor. Fabrikada işe giren asgari ücretten çalışıyor. 15 yıl sonra bu meslek altın çağını yaşayacak. Bu meslek üniversitelerde okutulacak. Bu zamanın ailelerinin çocukları çok kıymetli, artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Ustalarımız bize eskiden bağırırdı şimdi öyle bir durum yok. İş var çalışacak eleman yok. Yaz çırakları bu mesleğe ilgi gösteriyor” ifadelerini kullandı.
Bu haber 1819 kez okunmuştur.
Kategori:
18.7.2019 06:31:02 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima