Zeytin sineği ikinci ilaçlaması başladı

Zeytin sineği ikinci ilaçlaması başladı

30 Eylül 2016 Cuma 15:25

Orhangazi Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Gürkan Kabul; 30 Eylül itibari ile zeytin sineği mücadelesi için 2. İlaçlamanın başladığını söyleyerek alınması gerekli tedbirleri söyledi. 

Kabul; Zeytin Sineği ve zararları hakkında ise şu açıklamalara yer verdi: “Zeytin Sineği´nin baş ve anten renkleri sarı olup, göğüslerinin üzerinde üç adet açık kahverengi bant bulunur. Zeytin Sineği´nin dişilerinin karın bölgeleri daha geniş yapılı olup son kısmında yumurta koyma borusu yer alır. Larvaları, bacaksız ve şeffaf beyaz renklidir. Zararlı kışı genellikle toprağın 2-5 cm altında pupa halinde veya fundalıklarda ve zeytinliklerde ergin halinde geçirir. Ergin zararlılar, topraktaki ısı derecesinin 10 0C’yi bulması ile ender olarak nisan başında, genel olarak ise haziran itibari ile topraktan çıkmaya başlarlar. Zararlı Ege Bölgesinde 4-5; Marmara Bölgesinde 3-4; Güney Anadolu Bölgesinde 2-5; Karadeniz Bölgesinde 3-4 döl vermektedir. Bir dölün ergin hale gelmesi 30-40 gün kadardır. Larva döneminde, Zeytin Sineği meyve etinde bulunur. Zararlı Larva gelişme süresince zeytin çekirdeğinin etrafında galeriler açarak gelişimini sürdürür. Bu durum zeytin meyvesinin çürüyerek dökülmesine, elde edilen zeytinyağı miktarının azalmasına kısmense yağda asit oranının yükselmesine neden olur. Zeytin sineğinin zararı sofralık zeytinlerde daha fazla olmaktadır. Ülkemizde zeytin yetiştirilen tüm alanlarda Zeytin Sineği zararlısı bulunur.
Bu haber 1544 kez okunmuştur.
Kategori:
18.7.2019 06:35:49 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima