Köylülere kanser taramaları anlatıldı

Köylülere kanser taramaları anlatıldı

5 Ekim 2016 Çarşamba 13:47

Orhangazi Halk Sağlığı Merkezi halkın kanser konusuna dikkatinin çekilmesi, halkın bilgi düzeyinin yükseltilmesine yönelik ve kanser taramaları bilgilendirme eğitim çalışmaları gerçekleştirdi. 

Dr. Ender AKTAŞ, Hemşire Sevcan ÖZKAYA ve Çiğdem KARDEŞ tarafından merkeze bağlı mahallelerde çalışmalar devam etti. Orhangazi İlçe Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ayça Gündüz yaptığı açıklamada, “İlçemizde erken teşhisi mümkün olan meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanserlerine yönelik geniş kapsamda ücretsiz tarama faaliyeti başlatılmıştır” dedi.Önümüzdeki günlerde vatandaşlarımıza her üç kanser türü ile ilgili olarak detaylı bilgi verilmeye devam edeceğini ifade eden Dr. Ayça Gündüz, şöyle devam etti: “Bu süreçte 30-70 yaş arası kadın (meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanseri taraması), 50-70 yaş arası erkek  (kalın bağırsak kanseri taraması) tüm vatandaşlarımız kendi aile hekimlerine başvurmaları durumunda söz konusu kanser türleri açısında taranacaklardır. Bu süreçte randevuları ve sürecin takibi bizzat aile hekimlerince ve Toplum Sağlığı Merkezlerine bağlı ilgili sağlık personelince yapılacaktır. Özetle kişinin sadece aile hekimine başvurması tüm işlemler için yeterlidir. Tüm Bursa genelinde yaşayan ve hatta misafir olarak gelmiş olan vatandaşlarımızı sağlıkları açısından çok önemli fırsat niteliğinde olan kanser tarama programına katılmalarını önemle tavsiye ediyorum. İlçemize misafir olarak gelen insanlarımız buradaki yakınlarının kayıtlı olduğu aile hekimlerine başvurabilirler” dedi.

KENDİNİZE BİR İYİLİK YAPIN

 

Orhangazi İlçe Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ayça Gündüz, unutulmamalıdır ki kesinlikle ve de kesinlikle kanser hastalığıyla mücadelede en etkili yolun erken teşhis olduğunu belirterek, “Bu sayede söz konusu kanser türlerinden hastalık daha başlangıç evresinde iken tamamen yok edilebilmektedir.  En büyük hatalardan biride nasıl olsa bana bir şey olmaz deyip hastalığı kendimize yakıştırmayıp tahlilleri ret etmek ya da bir şey çıkarsa moralim bozulur deyip yine gerekli tetkikleri yaptırmamaktır. İlimizin merkez ve tüm ilçelerinde tüm aile hekimleri ve toplum sağlığı merkezleri kanser taraması konusunda vatandaşlarımızı beklemekte olduğunu ifade eden Orhangazi İlçe Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ayça Gündüz, “Kendimize ve sevdiklerimize bir iyilik yapıp lütfen bir an önce başvuralım” diye konuştu.
Bu haber 1129 kez okunmuştur.
Kategori:
23.3.2019 18:34:35 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.