Önleminizi alın!

Önleminizi alın!

7 Ekim 2016 Cuma 17:07

Zeytin yetiştiricilerinin ve zeytinin en önemli sorunlarından birisi olan Halkalı Leke Hastalığına karşı, Orhangazi’de üreticiler uyarıldı. 

Bursa ve genelinde hastalık döneminin gelmesi sebebiyle üreticiler hastalığa karşı uyarıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünden yapılan açıklamada zeytinde verim kaybının en temel sebebi olan Zeytin kara leke hastalığının ilaçlı mücadele zamanının geldiği belirtildi. Bilindiği üzere Zeytin Halkalı Leke hastalığında hastalık, yaprak, dal, sürgün ve vejetatif aksamlarda, bitkinin bulunduğu bölgeye göre çeşitli derecelerde şiddetli olarak etkili olmaktadır. Bitkide verim kaybı ve ürün kalitesini düşüren hastalığa karşı mücadele vaktinin geldiği belirtilirken, hastalığa karşı bakırlı preparatların kullanılması gerektiği söylendi. Yapılan açıklamada; İl genelinde 9.500.000 zeytin ağacını yakından ilgilendiren ve zeytinliklerde yaprak dökülmesine, ağaçların çıplak kalmasına, verimin % 30-40 azalmasına, sürgün ve ince dalların kurumasına neden olan Zeytin Halkalı Leke Hastalığı´nın sonbahar mücadelesi başladı. Hava sıcaklığı ve hava nispi rutubetinin hastalık açısından uygun gitmesi nedeniyle hastalığın yayılması için uygun şartlar oluşmaktadır. Bu nedenle üreticilerimizin zeytinliklerinde hastalık gelmeden tedbirlerini almaları gerekmektedir. Zeytin üreticilerine önemle duyurulur denildi.
Bu haber 2034 kez okunmuştur.
Kategori:
18.7.2019 06:37:18 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima