'Kanserden daha çok geç kalmaktan kork'

'Kanserden daha çok geç kalmaktan kork'

11 Ekim 2016 Salı 13:09

Orhangazi Halk Sağlığı Müdürü Gündüz, meme kanserinin, süt bezlerinde ve süt kanallarını döşeyen hücreler arasında çeşitli etkenler sonucu kontrolsüz biçimde çoğalan ve başka organlara yayılma potansiyeline sahip hücrelerin oluşturduğu tümoral yapı olduğuna dikkati çekti. 

Gündüz yaptığı açıklamada, şunları söyledi: Ülkemizde kadınlarda sık görülen kanser tipidir. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de kadınlarda görülen kanserlerin yaklaşık olarak %25’i meme kanseridir. Hastalığın görülme sıklığı gelişmiş ülkelerde 60’lı yaşlarda daha fazla iken ülkemizde 45-49 yaş grubunda %16,7’lik bir değerle maximuma ulaşmıştır. Hastalığın önemi ve son yıllarda gözlenen artış nedeniyle 2004 yılından bu yana kadınlarda meme kanserinin erken teşhisinin önemi ve farkındalığının vurgulanması amacıyla Ekim ayı tüm dünya ve ülkemizde Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlenmiştir. İlimizde Osmangazi, Yıldırım, İnegöl ve Nilüfer ilçelerinde bulunan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) kendi kendine meme muayenesi eğitimleri ile mamografi hizmetleri ücretsiz olarak sunulmaktadır. Kanserden korunmada dengeli beslenme, kilo kontrolü, tütün ve tütün ürünlerinden uzak durma, alkol tüketiminin sınırlandırması, düzenli egzersiz ve stresten uzak kalma önemli faktörlerdir. Erken tanı amacıyla kendi kendine meme muayenesi ile mamografinin de ihmal edilmemesi gerekir.
Bu haber 1178 kez okunmuştur.
Kategori:
22.2.2019 10:18:06 
Yorum bulunamadı.
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.