Trump'un mermeri Efendioğlu'ndan

Trump'un mermeri Efendioğlu'ndan

4 Kasım 2016 Cuma 15:31

ABD Başkan Adayı Doland Trump’ın otel ve AVM projelerinde Orhangazili Efendioğlu Mermer'in kendi üretimleri olan mermerleri kullanıldı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde, TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. ve Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Bursa Blok Mermer Fuarı’ kapılarını açtı. 14 ülkeden 200’ün üzerinde firma katıldığı fuarda, 600 üzerinde yabancı iş adamını ağırlandı. Çin ve Hindistan’dan gelen işadamlarının büyük ilgi gösterdiği daha açılmadan blok mermerlerin yüzde 70’i satıldığı bildirildi. Son yıllarda Türkiye ihracatında önemli bir yer tutmaya mermer sektörünün görücüye çıktığı fuara katılan Efendioğlu firmasının Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergün Efendioğlu, dünya mermer rezervlerinin yüzde 30’nun ülkemizde olduğunu söyledi. Yapılan ihracatta işletmiş üründe ABD’nin blok mermerde Çin’in en büyük alıcı olduğunu belirten Efendioğlu, ABD’de, 8 Kasım’da yapılacak seçimlerde başkanlığa aday olan Doland Trump başta olmak üzere işadamlarının büyük projelerinde imzaları bulunduğunu söyledi. Donald Trump´un birçok otel ve AVM’sinin, bankaların mermerlerinin Marmara’dan gittiğini belirten Efendioğlu, “Beyaz marmara mermeri 2014 yılın ürünü seçildi” dedi. Efendioğlu, Trump’un kızı İvanka Trump´ın özellikle çizgili Marmara´ya yönelik çok büyük bir hassasiyeti olduğunu kaydederek, 4 yıl önce aileyle ticarete başlama öykülerini anlattı. İvanka Trump’un projelerinde kullanmak için Marmara mermeri isteğini kaydeden Efendioğlu şöyle konuştu: “Ivanka Trump, mermerin içindeki çizginin, banyoya döşenirken kesintisiz aynı biçimde devam etmesini istemiş. İtalyanlar, ´Mümkün değil´ deyince, mimarları bize geldi. ´Yapabiliriz´ dedik. Hatta mantığını anlamak için kışın Marmara Adasına gitmek istediler, götürdük. Mimarlar görünce ikna oldu. Yaptık ve bize teşekkür ettikten sonra Trump´ın yaptığı projelerin bütün ıslak zeminlerinde beyaz çizgili Marmara mermeri kullanılıyor ve Bursa Orhangazi´deki tesislerimizden gidiyor" dedi. Firmalarının ocaktan blok ve işlenmiş ürün ihracatının 10-12 milyon dolara ulaştığını da anlatan Efendioğlu, “Sektörde özellikle Çin´in yavaşlamasından dolayı yüzde 10´luk daralma var ama özellikle Hindistan´ın alım heyeti de burada. Hindistan´ın yüzde 20 kotayla mermer alıyordu. Kota dolduğunda alım yapmıyordu. Kota tamamen kaldırıldığından dolayı yoğun talep almaya başladık. Son çeyrekte çok daha iyi gideceğine inanıyorum daralmayı kısmen kapatacaktır” dedi. Efendioğlu, 4 milyon 300 bin ton blok, bir buçuk milyon ton da işlenmiş ürün ihracat ettiklerini de belirterek, işlenmiş ürüne inovasyon kattıklarını söyledi. İtalya’nın mermerin bir tonunu tasarım katarak bin 102 dolara sattığını kaydeden Efendioğlu, “Aynı mermeri biz 563 dolara satıyoruz. O yüzden işlemiş ürüne yönelmemiz gerekiyor” dedi.
Bu haber 1190 kez okunmuştur.
Kategori:
26.5.2018 11:22:58 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.