Okullara akıllı sayaçlar geliyor

Okullara akıllı sayaçlar geliyor

12 Kasım 2016 Cumartesi 12:52

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Enerji Verimliliği’ toplantısı düzenlendi. 

Orhangazi’de okullar akıllı su sayaçlarına geçiyor. Okullardaki su israfını engellemek ve daha çok enerji verimliliğini sağlamak amacıyla akıllı su sayaçlarına geçileceği İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ifade edildi. Toplantıda ilçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cengiz Tosun Enerji Verimliliği İlçe Uzmanı Ümit Kabakçı Enerji Verimliliğinin artırılmasına yönelik yapılacak çalışmalara ait bilgilendirme yaptı. İlçemiz Okul Müdür Yardımcılarının katıldığı toplantı soru cevap şeklinde devam etti. Türkiye’de 3-18 yaş arası 25 milyonu aşkın öğrenci bulunduğu belirten Kabakçı, “25 milyonu aşkın öğrenci ve 10 milyonu aşkın velinin bulunduğu ülkemizde, enerji tasarrufu bilincinin yaygınlaştırılması için okullarla temas halinde olmak çok önemli. Böylece toplam enerji miktarının yüzde 31’ini binalar için kullanan ülkemizde bu bilinç, ülke nüfusunun yarısına ulaşabilir. Öğrencileri, öğretmenleri ve çalışan personeli eğiterek ve sürece dahil ederek, okullarda verimli bir enerji yönetimi planı hazırlanabilir dedi.

HER OKULDA UYGULANABİLİR

 

Enerji Verimliliği Uzmanı Ümit Kabakçı, Güneşin doğuş ve batış saatlerine göre bina çevre aydınlatması otomatik hale getirilebilir. Okul binasında verimli aydınlatma ekipmanları, kompakt floresan veya led armatürler kullanılabilir. Hareket ve varlık detektörleriyle bina girişi, sınıflar, merdivenler ve ofis kısımlarının aydınlatması yönetilebilir. Güneş ışığından en yüksek verimde yararlanılacak şekilde sınıf ve ofis içi yerleşimler ayarlanabilir. Kullanılan çamaşır ve bulaşık makinelerinin değişim zamanı yaklaştığında, sanayi tipleri veya A++ sınıfı cihazlarla değiştirilebilir. Kullanılan tüm ofis cihazları, akıllı tahta, bilgisayar, yazıcı, fotokopi makinesi sadece açma ve kapama düğmesi üzerinden kapatılabilir.” dedi. Enerji ihtiyaçlarını karşılamanın, gelişmekte olan Türkiye’nin çözmesi gereken önemli meselelerden biri olduğunu belirten Enerji Verimliliği Uzmanı Ümit Kabakçı bu bilincin arttırılması için her yıl seminer düzenlenmesi gerektiğini söyledi.
Bu haber 1176 kez okunmuştur.
Kategori:
22.3.2019 10:13:34 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.