OTSO iki sorunu Ankara'ya taşıdı

OTSO iki sorunu Ankara'ya taşıdı

10 Nisan 2017 Pazartesi 10:30

Orhangazi TSO üyelerden gelen talepler doğrultusunda kayıt dışı ekonominin denetlenmesi ve ihtiyaca göre işyeri sayısının olması gerektiği konularını TOBB ve Bakanlığa taşıdı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Orhangazi TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Efendioğlu : ‘Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası olarak belirli zamanlarda odamız sektör temsilcileriyle “Sektörel Toplantılar” gerçekleştirmekteyiz. Toplantılarda alınan sonuçları yönetim kurulumuzda değerlendirdikten sonra ilgili çalışmaları başlatıyoruz. En son gerçekleştirdiğimiz, Lokanta ve restoran işletmecilerinin yer aldığı 11. Meslek Grubu toplantısının yanısıra, daha önceleri gerçekleştirdiğimiz birçok meslek grubu toplantısında da karşımıza sürekli aynı başlıkların çıktığını gördük; kayıt dışının önlenmesi ve ihtiyaca göre işyerlerinin açılması.

KAYIT DIŞININ ÖNLENMESİNDE YENİ YASAL DÜZENLEMELER GEREKLİ

Haksız rekabete ve dolayısıyla da üyelerimizin mağduriyetine neden olan hususun, kayıt dışı işyerleri ile seyyar satıcıların denetlenmesinde, mevzuattan kaynaklanan sorunlar olduğunu ve bununda denetimlerde kurumlar açısından sıkıntılara yol açtığını gördük. Bu noktada TOBB nezdinde Bakanlıklarımıza ilgili konuda gerekli düzenlemelerin yapılması amacıyla talebimizi ilettik.

İŞYERLERİ, BİLİMSEL VE GERÇEKÇİ VERİLERLE HAZIRLANAN ENVANTERLERE GÖRE AÇILMALI

Diğer bir konu ise yerleşim yeri ölçeğinde, nüfusun ihtiyaçlarına ve o bölgedeki işletmelerin üretim veya hizmet kapasiteleri gibi birçok bilimsel verinin kullanıldığı sektör envanterlerinin oluşturulması, bu doğrultuda yeni açılacak işyerleri sayısının belirlenmesi ve açılacak işyerlerine, bu envanterlere göre izin verilmesinin, rekabetin daha adil olmasını sağlayacağı konusundaki taleplerle ilgiliydi.

Konuyla ilgili üyelerimizin bahsetmiş olduğu hususta, Gerekli fizibilite yapılmadan, ihtiyaç olmadığı halde açılan çok sayıda iş yerinin varlığı hem mevcut iş yerlerine zarar vermekte hem de işyerini kapatmak zorunda kalan işletmelerin milli servet kaybına neden olmasından dolayı,  ticari konjonktürde kısıtlı kaynakların daha verimli kullanılabilmesi için sektörel bazda şehir envanterlerinin çıkarılması ve ticari işletmelere buna göre izin verilerek açılmasına imkân tanıyacak bir yöntem geliştirilmesi ve bunun alt yapısının oluşturmasının hem işletmelere hem de ülke ekonomisine son derece önemli katkıları olacağını düşünerek talebimizi TOBB ‘a çeşitli defalar ilettik.

TALEPLERİMİZE CEVAP BULDUK; PERAKENDE BİLGİ SİSTEMİ (PERBİS) KURULUYOR

 

Nihayetinde, taleplerimize karşılık TOBB’dan olumlu sonuçlarımızı almaya başladık. Talepte bulunduğumuz konuların gerekli mercilere iletildiği ve perakende işletmelerin belirlenecek kriterlere göre açılış izinleri ve diğer işlemlerinin yapılması, ilgili kurum ve kuruluşlara iletilerek değerlendirilip sonuçlandırılması ve bu işletmelere yönelik veri tabanı oluşturulup, bilgi paylaşımı sağlanması amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bünyesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin katkıları ile “Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS)” kurulmasına ilişkin çalışmaların başlatıldığını Odamıza gönderen cevap yazılarından öğrendik. İlerleyen zamanlarda tüm ayrıntılarıyla önümüze gelecek olan ve üyelerimizin birçoğunun talep ettiği tarzdaki uygulama olan PERBİS sistemini, ticari işletmelerin daha iyi kazançlara sahip olması, kalitenin artması, milli servetimizin heba olmaması ve ekonomimizin daha iyi yerlere gelmesine katkı sağlayacak olması bakımından çok önemli buluyor ve hayırlı olmasını diliyorum” dedi.Üyeleri için her zaman gerekli çalışmaları devam ettireceklerini belirten Efendioğlu, Orhangazi TSO olarak atılan adımlara öncü olmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti.
Bu haber 473 kez okunmuştur.
Kategori:
20.10.2018 06:20:46 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.