Asil Çelik işçisine YHK'dan şok sözleşme

Asil Çelik işçisine YHK'dan şok sözleşme

19 Mayıs 2017 Cuma 12:33

3 yıllık imzalanan sözleşme ortalama yüzde 15 zammı öngörüyor. Sözleşme 2016 Eylül ile 2019 Eylül ayları arasını kapsıyor.

Orhangazi’de Toplu İş Görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması ve sendikanın aldığı grev kararının ise Bakanlar Kurulu Kararı ile ertelenmesinden sonra Yüksek Hakem Kurulu’nun görevlendirildiği Asil Çelik fabrikasında sendika ile işveren arasında Yüksek Hakem Kurulu tarafından belirlenen zam miktarında anlaşma imzalandı. 3 yıllık imzalanan sözleşme ortalama yüzde 15 zammı öngörüyor. Sözleşme 2016 Eylül ile 2019 Eylül ayları arasını kapsıyor.

Asil Çelik fabrikasında Yüksek Hakem Kurulu zam oranlarını belirledi. 2016 yılının Eylül ayında başlayan Toplu İş görüşmelerinde sonuç alınamaması üzerine grev kararı alınan ancak Bakanlar Kurulu Kararı ile grevin ertelendiği Asil Çelik fabrikasında hükümet tarafından yetkilendirilen Yüksek Hakem Kurulu zam oranını açıkladı.

3 YILLIK ANLAŞMA

Yüksek Hakem Kurulu yaklaşık 2,5 ay devam eden çalışma sonrasında Toplu İş Görüşmeleri için bir taslak hazırladı. Taslağa göre Toplu İş görüşmeleri 3 yıllık olarak belirlendi. Sözleşme 2016 Eylül ayı ile 2019 Eylül ayı arasındaki 3 yılı kapsıyor

ORTALAMA YÜZDE 15 ZAM

Yüksek Hakem Kurulunun belirlediği zam oranı ise ortalama yüzde 15 olarak belirlendi. Taslağa göre Birinci yıl ortalama yüzde 15 zam, ikinci yılın ilk altı ayı için enflasyon artı yüzde 2, ikinci altı ay için yine enflasyon artı yüzde 1 zam oranı belirlendi. Üçüncü yıl için ise yine ilk altı aylık dönemde enflasyon artı yüzde 2 ikinci altı ay için ise yine enflasyon artı yüzde 1 oranında zam belirlendi.

İŞÇİ MEMNUN DEĞİL

Yüksek Hakem Kurulu’nun Asil Çelik için belirlediği toplu iş görüşmelerinin zam miktarı Birleşik Metal İş Sendikası’nı da, işçiyi de memnun etmedi.

 

 
Bu haber 760 kez okunmuştur.
Kategori:
26.5.2018 11:23:45 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.