Dinlemediler bile!

Dinlemediler bile!

15 Haziran 2017 Perşembe 12:57

DSİ 1. Bölge Müdürlüğü tarafından planlanan 'Sölöz Barajı, Sulaması, HES, İçmesuyu Tesisleri, Malzeme Ocakları, Kırma-Eleme-Yıkama Tesisleri, Beton Santrali' projesinin ÇED kapsamındaki 'Halkın katılımı toplantısı' yapılamadı.

DSİ 1. Bölge Müdürlüğü tarafından planlanan ´Sölöz Barajı, Sulaması, HES, İçmesuyu Tesisleri, Malzeme Ocakları, Kırma-Eleme-Yıkama Tesisleri, Beton Santrali´ projesinin ÇED kapsamındaki ´Halkın katılımı toplantısı´ yapılamadı. Sölöz Mahallesinde yapılması planlanan toplantı, halk yoğun tepki gösterdiği için başlatılamadı. Yetkiler, toplantıyı açabilmek için çaba harcasa da sonuç vermedi. Sölözlülerden yazılı görüş alınamadığı için tutanaklar halk bilgilendirmeyi kabul etmedi şeklinde tutuldu. 

DSİ 1. Bölge Müdürlüğü tarafından Orhangazi´nin güney doğu kesiminde yapılması planlanan ´Sölöz Barajı, Sulaması, HES, İçmesuyu Tesisleri, Malzeme Ocakları, Kırma-Eleme-Yıkama Tesisleri, Beton Santrali´ projesinin ÇED kapsamındaki ´Halkın katılımı toplantısı´ Sölöz´de organize edildi.

TOPYEKUN TEPKİ

Toplantıya; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED ve Çevre İzinleri Şube Müdürü Ahmet Çakmak, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü´nden Ceren Göl, kamu görevlileri ve EMS Çevre firmasından yetkililer ile  100 civarında Sölöz Mahallesi sakini katıldı. MHP Orhangazi İlçe Başkanı Necati Güneş de toplantının izleyicileri arasında bulundu. Bilgilendirme ve halkın görüşlerinin alınmasının planlandığı toplantıda yetkililer Sölöz sakinlerinin yoğun tepkisi ile karşılaştı.

TOPLANTI AÇILAMADI

Açıklama yapmaya çalışan yetkililerin konuşmaları birçok kez kesildi. Toplantıya Ankara´dan katılan ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü´nden Göl, vatandaşları sakinleştirmek isterken; ´Firma kısa bir sunum yapacak. En azından burada bir harita açık kalsın, burada hangi araziler nasıl elden çıkacak veya hangi araziler su altında kalacak görelim. En azından yönetmeliğin usulüne uygun bir şey yapalım, toplantıyı açmış olalım.´ dedi. ÇED ve Çevre İzinleri Şube Müdürü Çakmak ise, toplantıda vatandaşların görüşlerini olumlu yada olumsuz dinleyeceklerini, rapor edeceklerini, sorularının yanıtlanacağını söyledi. Ancak yapılan hiçbir açıklama Sölözlüleri ikna edemedi.

BÖYLE BİR PROJEYİ İSTEMİYORUZ

Sölöz Mahallesi sakinleri ise, doğanın içinde beton yığınları istemediklerine vurgu yaparak, ´Baraj yapacağız diyorsunuz. O barajı dolduracak su yok. Bizim suya ihtiyacımız yok.´ dedi. Mahalle sakinleri projenin bu havzada gerçekleşmesine, sofralık zeytini ve doğal güzelliği ile bilinen havzanın zarar göreceğini ifade ettiler.

BAŞLAMADAN BİTTİ

Sölözlü vatandaşların projeye karşısındaki net duruşu ve yoğun tepkileri nedeniyle toplantı açılamadı. Halkı bilgilendirmeye gelen heyet, vatandaşların bilgilendirmeyi kabul etmediği yönünde tutanak tuttu. Yetkililer, Sölözlülerin bilgilendirmeyi reddetmesi sebebiyle projeye karşı olumlu yada olumsuz görüşlerini belirtmemiş olduklarını açıkladı. Gösterilen tepki ile halkın proje karşısındaki ilk resmi itiraz hakkını kaybettiği, bundan sonra ancak dilekçe ile şikayet yada dava açarak itiraz edebilecekleri bildirildi.

 

 

 

 
Bu haber 572 kez okunmuştur.
Kategori:
21.5.2018 23:36:49 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.