Göle yavru sazan bırakıldı

Göle yavru sazan bırakıldı

13 Temmuz 2017 Perşembe 10:19

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Faruk Çelik, balıklandırma çalışmaları kapsamında başta İznik gölü olmak üzere 5 milyon yavru sazanı 59 ilde 591 göl ve gölete bırakmaya başladıklarını bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Faruk Çelik, balıklandırma çalışmaları kapsamında başta İznik gölü olmak üzere 5 milyon yavru sazanı 59 ilde 591 göl ve gölete bırakmaya başladıklarını bildirdi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, bakanlık olarak, su ürünleri kaynaklarının ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sulardaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi”ni yürüttüklerini hatırlattı.

Proje kapsamında, Bakanlığa bağlı  Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü  Kepez Üretim Tesisleri’nde üretimi devam eden 5 milyon yavru sazanı  Eğirdir,  Beyşehir,  İznik ve Uluabat gölleri başta olmak üzere 59 ilde yer alan 591 göl ve gölete bırakılmasına başlandığını ifade eden Çelik, geçen hafta başlayan balıklandırma çalışmasının ekim ayında tamamlanacağını kaydetti. Bakan Çelik, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu balıklar, Anadolumuzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer almakta olup vatandaşımız için kaliteli bir protein ve balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı. Aynı zamanda hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olmaya devam ediyor. Sazan balığıyla beraber her yıl ortalama toplam 5 milyon adet kalkan,  Mersin ve  Karadeniz alabalığı yavruları göl ve göletlere bırakılıyor. Bu yıl yapılacak balıklandırma çalışmalarıyla birlikte 2002 yılından bu yana toplam 80 milyon adet yavru balık, göl ve göletlere bırakılmış olacak. Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkün. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkan tanınması, sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz ediyor. Gelecek yıllarda da yeni balık türlerini iç sulara bırakarak, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına yönelik çalışmalar sürdürülecektir.”

 

 
Bu haber 369 kez okunmuştur.
Kategori:
22.4.2018 17:49:23 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.