Fidancıların hayali gerçek oldu

Fidancıların hayali gerçek oldu

5 Ekim 2017 Perşembe 15:27

Orhangazili zeytin fidancıları, Kooperatifler önderliğinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile görüşmek üzere Ankara'ya gitti.

Orhangazili zeytin fidancıları, Kooperatifler önderliğinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile görüşmek üzere Ankara´ya gitti. Buradaki temaslarda zeytin fidancılığın geleceği açısından tarihi önem taşıyan gelişmeler yaşandı. Fidancılar Kooperatifi Başkanı Nedim Çancı, Bursa bölgesinde sertifikalı gemlik tipi zeytin fidanına teşvik verilmesiyle ilgili dilekçelerinin kabul edildiğini açıkladı. Çancı desteklemenin gelecek yıl başlayacağını müjdeledi.

Orhangazili zeytin fidanı üreticilerinin Bursa bölgesinde gemlik tipi zeytin fidanı üretiminin desteklenmesiyle ilgili talepleri kabul edildi. Bakanlık fidancıların dilekçelerini kabul ederek, çalışma başlattı.

ANKARA´YA GİTTİLER

Başkanlığını Nedim Çancı´nın yaptığı Orhangazi Fidancılar Kooperatifi ve başkanlığını Sami Özege´nin yaptığı Orhangazi Fidancılık Tarım Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi çatısı altında faaliyetlerini yürüten fidan üreticileri önceki gece Ankara´ya gitti. Dün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı´nda temaslarda bulunan fidancılar Bakanlık Mali Müşaviri Veis Yurdakul ile görüştü. 

ZEYTİN FİDANINA DESTEK

Fidancılar Kooperatifi Başkanı Nedim Çancı, teşvik talepleri hakkında Bakanlık Müşaviri Veis Yurdakul´a süreci anlattıklarını söyledi. Taleplerini dilekçe ile sunduklarını aktaran Çancı, ´Birlikte hareket ederek derdini anlatan fidancılarımızın girişimleri ve Bakanlık yetkililerinin yaptığı çalışmalar sonrasında bölgemizde Gemlik tipi zeytin fidanını sertifikalı olarak üreten kişilere teşvik verilmesi sağlandı´ dedi. Çancı, teşvik uygulamasının 2018´de başlayacağını bildirdi.

SERTİFİKA DAHA UCUZA ALINACAK

Orhangazi´de 61 üyelerinin bulunduğunu belirten Çancı, ´Doğrudan destek alabilmek girişimler yaptık. Şimdiye kadar bu desteği alamıyorduk. Şimdi ise destek onaylandı. Böylece hem teşvik verilecek, hem de sertifikalar daha ucuza alınabilecek´ diye konuştu. 

FİDANCILARDAN TEŞEKKÜR

Çancı, ´Bu sürecin tamamında bizlere destek olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerine, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan´a ve birlikten kuvvet doğacağına inanarak bizlerden desteğini esirgemeyen fidancılarımıza teşekkür ederiz´ dedi.

ANITKABİR´İ ZİYARET ETTİLER

Kooperatif Başkanı Nedim Çancı öncülüğündeki fidancılar Bakanlıktaki temaslarından sonra Anıtkabir´i de ziyaret etti. Ata´nın huzuruna çıkan fidancılar ardından da Orhangazi´ye döndü.

 

 
Bu haber 474 kez okunmuştur.
Kategori:
19.9.2018 22:32:09 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.