Hedefi İstiridye Mantarında marka olmak

Hedefi İstiridye Mantarında marka olmak

9 Ekim 2017 Pazartesi 14:37

Orhangazi’de yaşayan kadın girişimci Esma Kara, ilçede kurduğu özel bir serada başlattığı İstiridye Mantarı üreticiliğini daha da büyütmek istiyor.

Orhangazi’de KOSGEB kadın girişimci eğitimi alan, ardından Orhangazi Belediyesi ile birlikte İstiridye Mantarı eğitim programları düzenleyen kadın girişimci Esma Kara, Orhangazi’de 45 bin TL maliyetle kurduğu özel serada istiridye mantarı üretmeye başladı. Kapasitesini her geçen zaman artırmayı hedefleyen Esma Kara, istiridye mantarında marka olmak istediğini ifade etti.

Orhangazi’de yaşayan kadın girişimci Esma Kara, ilçede kurduğu özel bir serada başlattığı İstiridye Mantarı üreticiliğini daha da büyütmek istiyor. Hobi üreticiliği ile başladığı istiridye mantarında 45 bin TL’ye malettiği serada devam eden Esma Kara, 3 aylık kompost üretimlerde yıllık 10 ton mantar üretimi yapmaya başladı.

GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ, ARDINDAN

MANTAR ÜRETİCİLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ

Ev hanımı olan ve KOSGEB’in Kadın Girişimciler için sunduğu imkanlarla tanıştığını belirten Esma Kara, istiridye mantarını hobi olarak üretiyordum. Daha sonra bu konuda daha büyük işler yapabileceğimi düşündüm. İlk iş olarak KOSGEB’den Kadın Girişimcilik Eğitimi aldım. Ardından Orhangazi Belediye başkanımız Neşet Çağlayan’ın da desteği ile Orhangazi’de çiftçi temsilcilerinin de organizasyonu ile İstiridye Mantarı üretimi ile ilgili bir eğitim programı düzenledik. Ardından ise artık bu işi ticari olarak yapacağıma karar verdim ve başladım dedi.

MARKA OLMAK İSTİYORUM

 

Esma Kara istiridye mantarı üreticiliğinin zorlu bir uğraş olduğunu da belirterek, bir sera kurdum. 45 bin TL maliyetle bu serayı oluşturduktan sonra da üretime başladım. Şu anda 3 aylık dönemler halinde toplamda 3,5 ton civarında istiridye (kabak) mantarı üretiyorum. Bu üretim aylık ortalam 1 ile 1,5 ton arasına tekabül ediyor. Şu anda 100 metrekarelik bir serada bu üretimi devam ettiriyorum. Zaman içinde sera sayısı ve kapasitesini de artırmayı hedefliyorum. Kurduğum sera otomasyon sistemine sahip. 3 ayda bir kompost değişimi yapıyoruz dedi. Esma Kara, böyle bir girişime başlamadan önce Bursa Valimiz sayın İzzettin Küçük, Orhangazi Kaymakamı Dr.Yalçın Yılmaz, Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, OTSO Başkanı Ergün Efendioğlu, İlçe Tarım Müdürü Gürkan Kabul, Nizamettin Alkan ve Ziraat Odasından büyük destek gördüğünü de belirterek, kadın girişimcilerin desteklenmesi halinde çok büyük işler de yapabileceklerini belirterek, İstiridye Mantar üreticiliğimi internet üzerinden de önümüzdeki süreçte pazarlamasını yapmaya başlayacağım. Şu an itibarı ile toptan satışlar gerçekleştirmek için çaba harcıyorum. İstiridye mantar üreticiliğinde her ay verim alınabiliyor. 3 ayda bir kompost değişimi yapıyoruz. Yani yılda 4 dönemli bir çalışma. Yaz kış yapılabilecek bir üretim. Bu sayede evime de katkı sağlamış olacağım dedi. İstiridye mantarının perakende kilosunun 12 TL, toptan ise 8 TL’ye kadar alıcı bulduğunu da belirten Esma Kara, yakın gelecekte bu üretim kapasitelerinin de üzerine çıkmak istediğini ifade etti. 
Bu haber 494 kez okunmuştur.
Kategori:
23.9.2018 08:23:52 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.