Hedef Katma Değeri yüksek AR-GE ürünleri

Hedef Katma Değeri yüksek AR-GE ürünleri

16 Ekim 2017 Pazartesi 10:55

Toplantılar kapsamında üyelere, katma değeri yüksek Ar-Ge ürünlerinin üretilebilmesi için Ar-Ge merkezlerinin nasıl kurulabileceği hakkında bilgiler veriliyor.

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca geçen yıl yürürlüğe konulan ve 2015-2018 yıllarını kapsayan Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde, Orhangazi’deki Kamu, Sanayi ve Üniversite iş birliğini geliştirmek için, KÜSİ Bursa heyeti ile üyelerini buluşturduğu toplantıları gerçekleştirmeye devam ediyor. Toplantılar kapsamında üyelere, katma değeri yüksek Ar-Ge ürünlerinin üretilebilmesi için Ar-Ge merkezlerinin nasıl kurulabileceği hakkında bilgiler veriliyor.

 

Orhangazi TSO üyesi 4 Firmada AR-GE merkezi kuruldu.

Daha önce yapılan toplantılarda, ULUTEK Genel Müdürü ve KÜSİ İl Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Kanık ve Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi- Üniversite-Sanayi İşbirliği sorumlusu Ayşegül Akpınar KÜSİ’ nin, firmalara ar-ge ve inovasyon konularında yapacakları çalışmalar ile ilgili sunumlar yapmışlar ve toplantıya Orhangazi TSO üyesi ve ar-ge veya araştırma merkezi oluşturabilecek sanayi kuruluşlarının yetkilileri de katılmıştı ve yapılan toplantıların etkisiyle, Orhangazi TSO üyesi dört firmada AR-GE merkezleri kuruldu.

Düzenlenen toplantılarda yapılan sunumlarda AR-GE’ nin öneminden, sanayicilere olan faydalarından bahsedilirken bugüne kadar başlatılmış en geniş kapsamlı AR-GE inovasyon çalışma gruplarından birisi olduğunun altı çizildi. Tasarım faaliyetlerini desteklemek, AR-GE yatırımlarını özendirmek, katma değeri yüksek ürün üretimini desteklemek, AR-GE faaliyetlerini ticarileştirmek olan reform paketinden her KOBİ ve sanayicinin faydalanabileceği destekler olduğu belirtildi.

Sanayicilerle Görüşüp, Projenin Anlatılması için Toplantılara Başlandı

AR-GE Reform paketini anlatmak ve AR-GE merkezleri oluşturmak üzere ziyaretlerin bu ayağında ise Orhangazi TSO koordinasyonunda, KÜSİ Bursa Heyeti ile birlikte Zeytursan, Güngör Zeytincilik ve AD Tarım’ a ziyaretler gerçekleştirildi.

Ziyaretlerde Zeytursan’dan Turgay Tüfekçioğlu, Altuğ Tüfekçioğlu ve fabrika yöneticileri, Güngör Zeytincilik’ten Emin Güngör ve Sakin Köseoğlu, AD Tarımdan Ali Demirel ve Halil Yüce heyeti ağırladı.

Firmalar bugüne kadar yaptıkları AR-GE çalışmalarını paylaştıktan sonra Küsi yetkililerinden yapabilecekleri hakkında bilgiler aldılar.

AR-GE, Odamızın Önemle Üzerinde Durduğu Bir Çalışmadır!

Toplantılara, ziyaretlerin koordinasyonunda yer alan Orhangazi TSO’ dan, Meclis Başkanı Erol Hatırlı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Öztürk katıldı. Hatırlı; “Gıda OSB’nin ilçemizde aşama kaydettiği bu günlerde, AR-GE yatırımlarının arttırılarak, ülkemize yüksek nitelikli ürünlerin kazandırılmasına yönelik yapılan ziyaretin bir parçası olmak, ilçemizin sanayisine sağlanacak AR-GE katkısında payımızın olması, Odamızın önemle üzerinde durduğu bir çalışmadır. Firmalarımız AR-GE merkezi kurmadan da AR-Ge desteğinden yararlanabiliyorlar.

Üretilen ürünlerin daha nitelikli olması sanayimize, ilçemize ve uluslararası alanda ülkemize değer katacaktır. Bu yüzden AR-GE yatırımlarını önemsiyor ve destekliyoruz. Buradan, AR-GE ye gösterdikleri hassasiyetten dolayı bizleri kabul eden üyelerimize de teşekkür ediyor, başarılar diliyorum ” dedi.

Toplantıya katılan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Eğitim sorumlusu Murat Öztürk, KÜSİ’ nin, firmaları AR-GE ve inovasyon konularında yapacakları çalışmalar için yönlendirmeler yapan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB ve diğer kamu kurumlarından sağlanabilecek destekleri ile ilgili bilgi veren bir kurum olduğunu, bunlarla ilgili bilgi ve destek almak isteyen kişilerin Orhangazi TSO’ ya başvurmaları halinde ilgili kurumlarla yine ortak eğitim, seminer ve ziyaret toplantıları planlamaları yapılabileceğini belirtti.

 

 
Bu haber 688 kez okunmuştur.
Kategori:
18.7.2019 06:32:33 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima