Kıbrıs Gazileri anılarını anlattı

Kıbrıs Gazileri anılarını anlattı

9 Kasım 2017 Perşembe 12:27

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesine Bağlı Orhangazi Temsilciliği’nde gerçekleşen programda Kıbrıs Barış Harekâtı’nın gazileri, savaş yıllarına dair hatıralarını ilkokul öğrencileri ve öğretmenleriyle paylaştı

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa Şubesine Bağlı Orhangazi Temsilciliği’nde gerçekleşen programda Kıbrıs Barış Harekâtı’nın gazileri, savaş yıllarına dair hatıralarını ilkokul öğrencileri ve öğretmenleriyle paylaştı

ŞEHİT OĞLUM OKTAY’I ORHANGAZİ’DE TOPRAĞA VERDİM” 

İlk sözü alan İlhan Özçelik babasının da gazi olduğunu kaydetti. Atatürk’ün hayat hikâyesini kısaca anlatan Özçelik, öğrencilere hitaben, “Siz Atatürk’ü unutmadıkça yaşatacaksınız. Atatürksüz yaşayamayız, onu sevmeden yapamayız” dedi. Orhangazili şehit Oktay Özçelik’in babası Özçelik, oğlunun şehit olma hikâyesini de katılımcılarla paylaştı. Özçelik, 30 Mart 1991’de çalan acılı telefonla sarsılan Özçelik, ilk olarak eşinin telefonu açtığını ve onun sesinden durumu anladığını söyledi. Orhangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden aldığı telefonla emniyete giden Özçelik, oğlunun şehit olduğunu burada anladığını dile getirdi.

 Özçelik sözlerine şöyle devam etti: “Eve gidince Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’nü aradım. ‘Başınız sağ olsun’ dedi. Eşime dönüp ‘Artık ağlayabilirsin’ dedim. Oğlumu 1 Nisan’da Orhangazi’de toprağa verdik”

“HER YIL ATATÜRK’Ü ZİYARET EDERİM”

Daha sonra söz alan Hasan Özalp Gazi, Mustafa Kemal Atatürk’ün kuzeni olduğunu belirtti. Emniyet Teşkilatından emekli olduğunu söyleyen Özalp, burada iki sene din öğretmenliği yaptığını belirterek, 25 emniyet müdürü yetiştirdiğini ifade etti. Özalp, içindeki Atatürk sevgisini şu sözlerle dile getirdi: “Her yıl 10 Kasım’da Ankara’ya giderim.  12 senedir Anıtkabir’e uğrarım. Yılda 2 kere gider, ulu önderimizi ziyaret ederim”. Özalp, 10 Kasım 1953’te Atatürk’ü kabrine koyan askerlerden biri olduğunu sözlerine ekledi. Özalp, Atatürk’ün gazilik unvanı ve mareşallik yetkisini de 19 Eylül 1921’de aldığı bilgisini verdi. Özalp, konuşmasının söz bölümünde şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ın “Mustafa Kemal’i Düşünüyorum” şiirini okudu.

“Hep şehit olmayı hayal ettim”

Kıbrıs gazisi Recep Koca, askerlik yıllarında paraşütçülük yaptığını kaydederek, çocuklara “Sizler Türkiye’nin iyi yerlerde olacak çocuklarısınız” dedi. Bir diğer Kıbrıs gazisi Halil Yavuz ise “Rumları biraz da korkarak esir aldık. Zaten gazi olabilmek için biraz da korkmalısınız. Korkmayan biri gazi olamaz” dedi. Gazi Halim Çokgüler ise hep şehit olmayı hayal ettiğini belirterek, KKTC’nin 15 gün sonra kendilerine yeni bir gazi madalyası daha takdim edeceği haberini verdi.

“AMACIMIZ TEMEL DEĞERLERİMİZİ HATIRLAMAK”

Orhangazi Garnizon Komutanı ve Askerlik Şubesi Başkanı Per. Üsteğmen Furkan Karaca ise programın amacını “temel değerlerimizi, askerlerimizi, polisimizi hatırlamak ve hatırlatmak” olarak açıkladı. Karaca, “İnşallah bunu siz öğretmenlerimizle daha değerli hâle getiririz” diye konuştu.

Etkinliğin son bölümünde, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ilk gününü anlatan belgeseli izleyen öğrenciler daha sonra, Sakarya Meydan Muharebesi’ni konu alan “Ayla” filmini seyretti. 2006’de Orhangazi’de çekilen, Kore gazilerinin hatıralarının ekrana geldiği “Destanlık Kahramanlar” belgeselinin ardından fotoğraf çekimine geçildi. Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’ın gönderdiği Atatürk’ün “Nutuk” adlı eseri gazilerce çocuklara hediye edildi. Program katılımcıların toplu fotoğraflarının çekimiyle buldu.

 

 
Bu haber 234 kez okunmuştur.
Kategori:
19.12.2018 19:48:51 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.