İznik'in kurtuluşu kutlandı

İznik'in kurtuluşu kutlandı

29 Kasım 2017 Çarşamba 14:40

İznik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97.yıl dönümü İznik Belediyesi önünde düzenlenen törenle kutlandı.

İznik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97.yıl dönümü İznik Belediyesi önünde düzenlenen törenle kutlandı.

 

Tören İznik Kaymakam V. Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu ve Belediye Başkanı Osman Sargın’ın Atatürk anıtına çelenk koymasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

 

Milli İrade Meydanı’nda gerçekleşen kutlama programına İznik Kaymakam V. Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu, Belediye Başkanı Osman Sargın, Emniyet Müdürü Bedri Yaman,Üsteğmen Tuncay Doğan, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra veliler de katıldı.

 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Osman Sargın konuşmasında “Kültür Abidesi, Alimler Diyarı; Altın Kent; İznik’in Düşman İşgalinden kurtuluşunun 97’incı yılı sebebiyle düzenlediğimiz programa katılımınızdan dolayı hepinize sevgi saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Bugün İznik’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97’incı yıl dönümü. Ülkemiz Birinci Dünya Savaşı sonrasında büyük bir işgale maruz kalmış, Gazi Mustafa Kemal bu aziz millet ile birlikte bu topraklarda milletin iradesini, istiklalini ve istikbalini korumak için başlattığı mücadele ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmuş ve kadim medeniyetimizin yeni devleti Gazi Mustafa Kemal’in liderliğinde kurulmuştur. Bizler millet olarak büyük bir medeniyetin mirasçılarıyız. Bundan tam 2200 yıl evvel Büyük Hun İmparatorluğu ile başlayan Devlet geleneğimiz; bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile devam etmektedir. Bildiğiniz üzere Devletimizin temsil makamı olan Cumhurbaşkanlığımızın armasında büyük bir güneş etrafında 16 yıldız bulunmaktadır. Güneş; Türkiye Cumhuriyetimizi, 16 yıldız Büyük Hun İmparatorluğu ile başlayan Kadim Medeniyetimizin kurduğu 16 devleti temsil etmektedir. Milletimizin 2 bin 200 yılı aşkın bir devlet geleneğine sahiptir. Büyük bir kurtuluş destanının ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına yani 2023’e bizleri güçlü bir Devlet ile ulaştırmak istemeyen; Haçlı anlayışı ile Türkiye’yi yeniden bir işgalin ortasında bırakmak isteyen hainlerce; 15 Temmuz’da bir işgal girişimi olmuştur. Fakat devlet geleneğini 2200 yıllık bir tarihe dayandıran bu aziz millet bu işgal girişimine dur demiş; Millet Eğilmez, Türkiye Yenilmez diyerek yeni bir destan yazmıştır. Bu duygu ve düşünceler ile konuşmama son verirken; İznik’imizin kurtuluş gününü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere milletimizin ve ümmetimiz bağımsızlığı, istiklali ve istikbali için canlarını feda eden şehitlerimizi, 15 Temmuz’daki işgal girişimine ve Terör belasına karşı canlarını siper eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle alıyor, muhterem gazilerimizi şükranla anıyor, tüm hemşerilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

Törende öğrenciler İznik ile ilgili şiirler okurken ardından Ali Ardıç yönetiminde ki halk oyunları gösterileri ile tören sona erdi. sona erdi.

 

 
Bu haber 206 kez okunmuştur.
Kategori:
19.12.2018 19:50:24 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.