CHP'den Kadınlara Seçme ve Seçilme hakkı açıklaması

CHP'den Kadınlara Seçme ve Seçilme hakkı açıklaması

5 Aralık 2017 Salı 13:52

CHP Orhangazi İlçe Başkanı Sevim Turan, yazılı basın açıklaması yaparak Kadınların Seçme ve Seçilme hakkının 83’üncü yıl dönümünü kutladı.

CHP Orhangazi İlçe Başkanı Sevim Turan, yazılı basın açıklaması yaparak Kadınların Seçme ve Seçilme hakkının 83’üncü yıl dönümünü kutladı. Turan mesajında; 5 Aralık 1934 tarihinde tüm kadınlarımıza Seçme ve Seçilme hakkını tanıyarak dünyanın birçok ülkesinden çok daha önce katılımcı demokrasi ile tanışan Cumhuriyetimiz, bugün her alanda cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmektedir. 21. yüzyılda toplumun yarısının siyaset mekanizmalarından dışlandığı bir ülkede muasır medeniyet seviyesinden bahsetmek imkansızdır. 1934 tarihli yasa sadece kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı vermemiş, demokratik ülkeler seviyesinde, çağdaş bir ülke olmanın da ilk adımını atmıştır. Ancak ülkemiz bugün kadınların siyasette ki yeri açısından devraldığı bu önemli mirası elinden bırakmış ve kadınların siyasetteki yeri konusunda sınıfta kalmıştır. Kadınlarımızın öncelikle toplum içerisinde var olmak için mücadele ettiği bir ülkede onların siyasete tam ve aktif katılımını sağlamak için pozitif ayrımcılık temelinde demokratik atılımların bir an önce yapılması gerekmektedir. “Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün öncelikle Türk Kadınına sonrasında da tüm milletimize armağan ettiği bu devrimin 83. Yılını kutluyor, tüm kadınlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Bu haber 478 kez okunmuştur.
Kategori:
22.2.2019 10:07:06 
Yorum bulunamadı.
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.