180 milyonluk pazar Bursa firmalarını bekliyor

180 milyonluk pazar Bursa firmalarını bekliyor

22 Aralık 2017 Cuma 11:38

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, 180 milyona yaklaşan nüfusu ve hızla büyüyen ekonomisiyle dikkat çeken Bangladeş’in İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam’ı ağırladı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, 180 milyona yaklaşan nüfusu ve hızla büyüyen ekonomisiyle dikkat çeken Bangladeş’in İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam’ı ağırladı.

Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Başkonsolos İslam’ı BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Çekmişoğlu ağırladı. Türkiye ve Bangladeş arasında siyasi ilişkilerin son derece olumlu olduğunu ifade eden Şükrü Çekmişoğlu, karşılıklı yatırımların artması ve ticaretin hızlanması gerektiğini vurguladı. İki ülkenin toplam ticaret hacminin 1 milyar dolar seviyelerinde bulunduğunu hatırlatan Çekmişoğlu, “Bursa iş dünyası olarak bu seviyeleri kesinlikle yeterli bulmuyoruz. Ekonomik işbirliğimizi çok daha iyi noktalara getirebiliriz. Her iki ülke de ekonomik ilişkileri güçlendirecek potansiyeli barındırıyor” dedi.

DAHA İYİSİNİ YAPACAK GÜCÜMÜZ VAR

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Çekmişoğlu, Türkiye ve Bangladeş’in ortak dini ve kültürel değerlere sahip olduğunu söyledi. İş dünyası için bunun önemli bir etken olduğunu belirten Çekmişoğlu, ticari ilişkilerin geliştirilmesi noktasında BTSO olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti. Türkiye’den Bangladeş’e 2017 yılının ilk 11 aylık döneminde 270 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiği bilgisini veren Çekmişoğlu, “Bursalı firmalarımızın Bangladeş’e ihracatı ise 5 milyon dolar seviyesinde. Bununla birlikte kentimizde Bangladeşli yatırımcıların sayısının da oldukça az olduğunu biliyoruz. Biz bu rakamları kısa süre içerisinde çok daha yukarılara taşımayı hedefliyoruz. Bunu başaracak güce sahibiz” dedi. Başbakan Binali Yıldırım’ın Bangladeş’e gerçekleştirdiği ziyaretin iki ülke ilişkileri açısından olumlu bir adım olduğunu kaydeden Çekmişoğlu, iki ülkeyi çok daha iyi bir ekonomik geleceğin beklediğine inandığını sözlerine ekledi.

BANGLADEŞ EKONOMİSİ HIZLA BÜYÜYOR

Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, Bangladeş ekonomisinin son yıllarda hızlı ve istikrarlı bir biçimde büyüdüğünü belirtti. Bangladeş’in dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer aldığını kaydeden Başkonsolos İslam, son 10 yıllık süreçte ülkenin ortalama yüzde 6’lık bir ekonomik büyüme performansı sergilediğine dikkat çekti. Bangladeş’in önemli bir sanayileşme sürecinde olduğunu ifade eden İslam, “Ülkemizde yabancı yatırımların sayısı her geçen gün artıyor. 180 milyona yaklaşan nüfusumuz ve nüfusun çoğunluğunun orta gelir düzeyine sahip olması yatırımcıları cezbeden önemli faktörler. Özellikle hazır giyim sektöründe dev firmalar yatırım için Bangladeş’i tercih ediyor. Sayıları az da olsa Türk yatırımcılar da Bangladeş’de faaliyet gösteriyor” dedi.

“EKONOMİK OLARAK BİRBİRİMİZİ DAHA İYİ ANLAMALIYIZ”

Daha fazla Türk yatırımcıyı Bangladeş’te görmek istediklerini belirten İslam, Bangladeş’teki yatırım fırsatlarına dair her türlü bilgiyi Bursalı firmalarla paylaşabileceklerini ifade etti. Ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi adına her iki ülkenin birbirini daha iyi tanıması gerektiğini vurgulayan Başkonsolos İslam, “Bugüne dek sürekli dost ve kardeş ülke olduğumuzu söyledik ancak ekonomik açıdan birbirimizi yeterince iyi anlayamadık. Fırsatlarımızı, potansiyellerimizi, sağladığımız imkanları birbirimize çok daha iyi şekilde anlatmamız gerekiyor. Ticareti artırmanın yolu buradan geçiyor” diye konuştu. Son 4 yıllık süreçte Türkiye-Bangladeş ticari ilişkilerinin daha iyiye gittiğini söyleyen İslam, gelecek adına ümitli olduğunu belirtti.

Başkonsolos Mohammad Monirul İslam ayrıca Arakanlı müslümanlar konusunda Türkiye ve Bangladeş’in ortak bir tavır sergilediğini hatırlatarak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na da Arakanlı müslümanlara yapmış oldukları yardımlardan ötürü teşekkür etti.

 

 
Bu haber 220 kez okunmuştur.
Kategori:
15.12.2018 17:59:32 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.