Evde kalıp gazel olacağınıza İznik'i gezin, güzel olun !

Evde kalıp gazel olacağınıza İznik'i gezin, güzel olun !

28 Aralık 2017 Perşembe 16:12

Profesyonel Turist Rehberi Tansu Erçevik, Türkiye'nin turizm alanlarını Tuna Gazete için yazıyor. Erçevik bu haftaki yazısında İznik'i anlattı

İnsanoğlu çoğu zaman hayatın akışı içene kapılıp çevresinde bulunan güzelliklerin ve değerlerin farkına varamaz. Tarihi zenginliği ve  doğal güzellikleri ile bölgemizin hatta ve hatta ülkemizin en güzel yerlerinden biridir İznik. İlçemize ise sadece ve sadece 40 km. mesafededir. Şimdiden çoğunuzun İznik’te ne var da cennet olacak, küçücük köy gibi bir yer dediğinizi duyar gibiyim. Sizlere iddia ediyorum. Bu cümleden sonra okuyacaklarınız İznik’e bakışınızı tümüyle değiştirecektir.İlçenin tarihini uzun uzun anlatıp sizleri sıkmayacağım.Bu yazımda bir rehber gözüyle İznik’inneden  görülmesi gereken bir yer olduğunu sizlere aktarmaya çalışacağım.

 

İznik, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde dört medeniyete başkentlik etmiş tek yerleşim yeridir. Bitinya, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’ya başkentlik yapmıştır.

Dünyada Hristyanlığın Kudüs ve Vatikan’dan sonra üçüncü kutsal kenti olarak kabül edilir.

Hristyanlık  için çok çok önemli olan yedi önemli dini toplantıdan (konsil)birinci ve yedincisi İznik’te gerçekleşmiştir.(1.Konsil MS 325’te İznik Senato Sarayı’nda, 7.Konsil MS 787 İznik  Ayasofya Kilisesi’nde gerçekleşmiştir.) Birinci Konsilde Hz.İsa’nın tanrının oğlu olduğu savı kabul edilmiştir. Bu savı kabul etmeyenler ise dinden ilk defa İznik’te aforoz edilmiştir. Yani Hristiyan alemi ilk aforozunu İznik’te yapmıştır.Bunun haricinde bugün Hristyan Dünyası’nın okuduğu Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncilleri yine İznik’te kabul edilmiştir. Yedinci Konsilde ise Hristyanlık Dininin yortu günleri ve ibadet esasları karara bağlanmıştır.

İznik ülkemizde Yunan Hacı Planı’nda inşa edilmiş ender şehirlerden biridir ve haçın tam ortasına İznik’in en önemli tarihi yapısı olan  Ayasofya Kilisesi bilinçli şekilde yerleştirilmiştir yani kilisenin yeri tesadüf değildir.

            İznik Osmanlı Tarihinde de ilklere ev sahipliği yapmış bir kenttir. Osmanlı’nın ilk imareti olan Orhan İmareti, Osmanlı’nın ilk medresesi Süleymanpaşa Medresesi, Osmanlı’nın ilk ters T planlı İmareti Nilüfer Hatun İmareti (Bugün İznik Arkeoloji Müzesi’dir), Osmanlı’nın ilk soğan kubbeli cami İznik Yeşil Cami, Osmanlı’nın en eski çini örnekleri (İznik Yeşil Cami Minaresi),Osmanlı’nın ilk müderrislerinden (medrese hocası, günümüzdeki üniversite öğretim üyeleri) Şeyh Kudbettin, Davud’ül Kayseri, Alaaddin-i Misri’nin kabirleri  yine İznik’tedir.Osmanlı Devletine sadrazam olarak en uzun süre hizmet etmiş Çandarlıların en önemli fertlerinin kabirleri yine İznik’tedir. (Çandarlı Kara Halil Hayreddin Paşa,Çandarlı Ali Paşa,Çandarlı İbrahim Paşa,Çandarlı Halil Paşa)Çandarlı Halil Paşa Osmanlı Devleti’nin idam edilen ilk sadrazamıdır.Osmanlı Devleti’nin özellikle 15.  ve 16.yüzyıllarda mimari eserlerinde yoğun olarak kullanmayı tercih ettiği çininin yapıldığı ve fırınlandığı  çinifırınları yine İznik’tedir.

Ülkemizde Diyarbakır ve İstanbul Surlarından sonra ayakta kalabilmeyi  en iyi başarmış surlar İznik Surlarıdır ve toplam 4970 metre uzunluğundadır. Yine Bizans’ın en iyi korunmuş hipojesi, vaftizhanesi ve külliyesi İznik ilçe merkezindedir. (Hesbekli Hipojesi, Böcek Ayazması, Koimesis Kilisesi)

Kuzeybatı Anadolu’nun en büyük arkeolojik sit alanı sayılan  Roma Tiyatrosu yine  İznik şehir merkezindedir. Anadolutopraklarında  en iyi ayakta kalmış, aslında her biri birer zafer takı ve askeri savunma sistemi olarak inşa edilmiş İstanbul Kapı, Yenişehir Kapı, Göl Kapı, Lefke Kapı İznik’tedir ve bu zafer takları bugün İznik’in dört ana giriş kapısını oluşturur.Yine, Roma’nın en uzun ve en büyük nişantaşlarından biri İznik’in Elbeyli Mahallesi’ndedir. (Elbeyli Obeliski)

Amerika Arkeoloji Enstitüsü tarafından  2014 Yılının En Büyük On Keşfinden  biri olarak gösterilen ve bundan tam 1600 yıl önce inşa edilmiş olan  Aziz Neophytos Bazilikası İznik Gölü’nün yirmibeş metre açığındadır ve bugün ülkemizdeki en büyük sualtı kazı alanlarından  biridir.

İznik yine adını Türk Sineması’na altın harflerle yazdırmış Rahmetli Kemal Sunal’ın Davacı Filmi (Sansarak Köyü),Halil Ergün’ün Kırlangıç Fırtınası Filmi, Merhaba, Hatasız Kul Olmaz, Bir Varmış Bir Yokmuş gibi sayısız film ve diziye ev sahipliği yapmıştır. Son olarak ta Koray Avcı,Aşk Sana Benzer şarkısının klibini İznik’te çekmiştir.

Yine ülkemiz toprakları üzerinde güneşin batışının en güzel izlenebildiği yerlerden biri İznik’tir.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım zenginlikler haricinde dört mevsim piknik yapma imkanı sağlayan mesire yerleri, lezzetli balıkları, yaz aylarında yüzme ve hemen hemen her türlü su sporunun yapılabildiği gölü ile İznik bölgemizin ve ülkemizin en güzel köşelerinden biridir.

Umarım yukarıda değindiğim noktalar siz sayın okuyuculara ışık tutar ve farklı bir bakış açısı ile bu şirin ilçeyi ziyaret edersiniz. Bence siz bu hafta sonu evde oturup gazel olacağınıza gezin güzel olun efendim.

            Ne diyebilirim ki. Yanıbaşınızdaki Cennet; İznik sizi bekliyor.

Saygılarımla,

 

 
Bu haber 318 kez okunmuştur.
Kategori:
23.10.2018 03:01:54 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.