Genç kadının organları 4 hastaya umut oldu

Genç kadının organları 4 hastaya umut oldu

17 Ocak 2018 Çarşamba 09:33

Özel Yalova Hastanesi genel yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastanın beyin ölümünün gerçekleşmesi ile birlikte organ nakli bağışı ile ilgili süreci başlatan hastane yetkilileri ailenin kabul etmesi üzerine dört hastaya umut oldu. 

Özel Yalova Hastanesi genel yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastanın beyin ölümünün gerçekleşmesi ile birlikte organ nakli bağışı ile ilgili süreci başlatan hastane yetkilileri ailenin kabul etmesi üzerine dört hastaya umut oldu.           

12.01.2018 tarihinde anevrizma rüptürü (beyinde baloncuk patlaması) nedeniyle Çanakkale’ den hastanemize getirilen hasta yoğun bakım ihtiyacı sebebiyle, takip altına alınmıştır. 29 yaşında beyin ölümü gerçekleşen hastanın ailesi ile organ bağışı ile ilgili görüşmeler başlamıştır. Hastanın ailesi organ ihtiyacı olan başka hastalara hayat vermek için organ bağışını kabul etmişlerdir.

Özel Yalova Hastanesi Genel Yoğun Bakım Sorumlu Hekimi Dr. Ali Murat Güler, organ bağışı süreci hakkında açıklamalarda bulundu, ‘Sağlık Bakanlığı´nın yönlendirmesine göre organların transferleri için çalışmalar başladı. Organ nakil işleminin koordinasyonu için gece boyunca Hastanemiz ve Yalova İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri hazır bulundu. A.K. isimli hasta için İstanbul Kartal Eğitim Araştırma ve Bursa Acıbadem Hastanesi’nden gelen iki ekip ile birlikte Özel Yalova Hastanesi ameliyathane ekibi tüm gece süren operasyonu başarılı bir şekilde tamamladılar.  Alınan sağ ve sol böbrek Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi’ne,  Kalp, İstanbul Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi’ne, karaciğer ise Bursa Acıbadem Hastanesi’ne gönderilmiştir.

            Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr Ali Murat Güler,´´ Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemizin de en önemli sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Türkiye´de, organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artıyor. Organ bağışı, kişinin sağlığında, kendisi öldükten sonra organlarının kronik organ hastası olan kişilere nakledilmesi için bağışlamasıdır. Yasalara göre herkesin, iki tanıkla birlikte, kendisi öldükten sonra organlarını bağışladığını belirten bir belgeyi doldurarak imzalamasıyla ve bu belgeyi yetkili kurumlara teslim etmesiyle yapılmış olur. Kritik ve akılları en çok karıştıran nokta ise organın hangi aşamada nakledileceği çekincesidir. Bir kişi herhangi bir nedenle yaşamsal işlevlerini yitirdiğinde buna "beyin ölümü" deniyor. Tıp, bu durumu "ölüm durumu" olarak kabul eder. Kalbi ise, yalnızca solunumu sürdürmeyi sağlayan solunum cihazlarına ve başka makinelere bağlı olduğu sürece çalışabilir.

Kadavradan organ naklinin yapılabilmesi için beyin ölümü belgesinin hazırlanmış olması, kişinin sağlığında organlarını bağışlaması, bağışladığına dair bir belge yoksa yakınlarının rızasının alınması şarttır. Canlıdan organ nakli için kişinin 18 yaşını doldurmuş bulunması, akli dengesinin yerinde olması şarttır.

 

 
Bu haber 524 kez okunmuştur.
Kategori:
27.5.2019 11:28:11 
Yorum bulunamadı.
bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.