Tansu ERÇEVİK
Tansu ERÇEVİKEski Karaağaç, Gölyazı, Misi, Cumalıkızık ve Saidabat Köyleri

26 Ocak 2018 Cuma 15:31

Bu hafta sizlere yakın çevremizde bulunan ve  günübirlik tamamlayabileceğiniz bir rota çizmek istiyorum. İlçemizden çıkıp Bursa üzerinden Karacabey’e doğru ilerlerken Ağlayan Çınar Gölyazı Tabelası’nı beş altı kilometre geçtikten sonra Eskikaraağaç Leylek Köyü Tabelası’nı göreceksiniz. Köy, Karacabey istikametinde sol tarafta Uluabat Gölü’nün kıyısında bulunuyor. Köyün girişinde sizleri bir müze ve gözlem kulesi karşılayacaktır. Bu noktaya gelmeden sağa dönüp Şehriyar Restaurant’a ulaşabilirsiniz. Burada iddia ediyorum Bursa’nın en keyifli ve zengin kahvaltısını yapabilirsiniz.  Kahvaltı sonrası dilerseniz gölde tekne turu yapabilir, gözlem kulesine çıkıp kuledeki dürbünler vasıtasıyla göldeki kuş türlerini izleyebilir ya da kulenin altındaki müzeyi gezebilirsiniz. Eskikaraağaç Köyü’nden sonra Bursa istikametine yönelip bu sefer Gölyazı Köyü Tabelası’ndan sağa dönüp köy içine kadar ilerleyiniz. Gölyazı’nda sizleri ilk olarak yel değirmeni karşılayacaktır. Yel değirmeninden sonra sol tarafınızda Gölyazı Kültür Evi ve Aziz Panteleimon Kilisesi’ni göreceksiniz. Biraz daha ilerleyince köy merkezinde Ağlayan Çınar ile karşılaşacaksınız. Hikayesini anlatıp sizleri sıkmayacağım. Ağlayan Çınar’dan sağa dönüp köprüyü geçince sizleri Roma Dönemi Surları, surların hemen arkasında ise Osmanlı Dönemi’nden kalma bir hamam karşılayacaktır. Hamamın sol yanından ilerleyince de yine Osmanlı Dönemi’nden bir Sıbyen Mektebi ile karşılaşacaksınız. Bu tarihi eserleri gördükten sonra nefes almak için Faik Bey Konağı’na geçebilir, çay ve kahvelerinizi göl manzarası ve önünüzden geçen tor tor tekneler eşliğinde yudumlayabilirsiniz. Gölyazı Gezisi sonrası Nilüfer yönünde hareket edip Beşevler Kavşağı’ndan sağa dönerek Orhaneli yönünde ilerleyiniz. Yaklaşık on kilometre sonra sizleri Misi Köyü Tabelası karşılayacaktır. Tabelanın olduğu noktadan sağa dönerek köy merkezine ulaşabilir, köydeki çocuk kütüphanesi ve eski  rum evlerini keşfedebilirsiniz. Bu köyden ayrılırken bir zamanlar meşhur olan köy şarabından da satın alabilirsiniz. Öğle yemeği vaktini bu köye denk getirebilirseniz köyü ikiye bölen Nilüfer Çayı’nın iki tarafındaki restaurantlarda gözleme veya ızgara menülerini tadabilirsiniz. Eğer tercihinizi ızgaradan yana yaparsanız sizlere köyün kasap sucuğunu tavsiye ederim. Bursa çevresindeki en güzel sucuğu olan noktalardan biri Misi Köyü’dür. Misi Köyü sonrası bu sefer Bursa’nın Gürsu İlçesi yönüne doğru ilerleyip otasansit sitesi içinden geçmek süratiyle meşhur Cumalıkızık Köyü’ne varabilirsiniz. Cumalıkızık’ta Osmanlı Hamamı ve Camisi ile Cinci Aralığını ve yine Kınalı Kar dizisinin çekildiği konağı görebilirsiniz.  Cumalıkızık Köy Meydanı’ndaki  köylü bayanların tezgahlarından ise organik ürünler satın alabilirsiniz. Daha sonra Kestel İlçesi yönünde hareket edip Saidabat Köyü’ne geçebilir ve meşhur Saidabat Şelalesi’ni görebilir ve yol üzerindeki bal üreticilerinden çam balı satın alabilirsiniz.

Tüm bu noktaları ziyaret ettikten sonra Kestel çıkışından otobana girip ilçemize yaklaşık kırk dakikada ulaşabilirsiniz.
Bu haber 308 kez okunmuştur.
23.2.2019 08:55:35 

Yorum bulunamadı.

Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.