Tansu ERÇEVİK
Tansu ERÇEVİKOkul gezilerinde okul yönetimlerinin dikkat etmesi gereken hususlar

16 Şubat 2018 Cuma 10:48

Bilindiği gibi okul gezileri belli bir yönetmeliğe istinaden planlanır ve gerçekleştirilir.Bu hafta sizlerle okul yönetimlerinin bu turları planlarken ve gerçekleştirirken azami dikkat etmesi gereken hususları paylaşmak istiyorum.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği 21. Maddesinde okul gezileri ile ilgili açıklamalarda bulunur.21.Madde de gezilerin nerelere hangi amaç ile yapılabileceği, hangi gezilerin ders kapsamında olabileceği, lköğretim 1. ve 3. Sınıf öğrencilerinin hangi gezilere katılabileceği, gidilecek yerler konusundaki öncelikler,gezi planlarının kaç gün önceden okul yönetimine verilmesi gerekliliği, gezi izin belgesi gerekliliği, gezilerdeki öğrenci öğretmen oranları,,velilerin gezilere katılma durumları, ekonomik durumu kötü öğrencilerin gezilere katılımlarının sağlanması, okul yönetimlerinin hükümlülükleri, gezilerdeki sigorta işlemleri,il içi, il dışı ve yurtdışı gezilere onay verecek merci gibi konular bulunmaktadır.

Bu durum Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi içindeki işleyişine ait basamaklar olup, gezinin operasyonu anında işlem 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu kapsamına girer. Bu nedenle okul gezilerinde de aşağıdaki şartlar aranmalıdır.

Gezi bir seyahat acentası ile mi yapılacak? (Ülkemiz genelinde D2 Belgeli otobüs işletmecilerinin bir seyahat acentasının işletme belgesini kiralayarak veya aracını o seyahat acentası için çalışıyormuş gibi göstererek okul turları yapma eğilimi bulunmaktadır.1618 Sayılı Kanun gereği bu durum yasadışıdır.)Bu durumu sizlerde www.türsab.org.tr adresinden yapacağınız kontrol ile görebilirsiniz.Bu durumu kontrol etmenin diğer bir yolu da İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerine telefon ile ulaşıp,sorgulama yapmaktır.

Yukarıda saydığımız olaydan daha vahimi de bazı öğretmenlerimizin seyahat acentası kullanmadan, kendi çabaları ile öğrencilerini ve velilerini geziye götürme eğilimleridir. Ülkemiz genelinde bir şey olmazcı mantık hakim olduğu için gezi sırasında bir trafik kazası olacağı fikri kimsenin aklına gelmez,gelse de kulak ardı edilir. Herhangi bir kaza anında ilk soruşturma geçireceklerden  biri de geziyi düzenleyen öğretmen olacaktır. Eğer gezi yasal yollarla, bir seyahat acentası aracılığıyla yapılır ise tüm soruların muhatabı ilgili seyahat acentası olacaktır. Yani seyahat acentası okul ile hukuk arasında tampon olacak ve tüm riski üstlenecektir.

Seyahat acentasının işletme belgesi üzerindeki adres ile ofisinin olduğu adres birbirini tutuyor mu? Çok küçük ve çoğu zaman gözden kaçan bir durum olmakla birlikte seyahat acentasının resmiyeti için önemli bir durumdur.

Sizlere verilen seyahat acentası işletme belgesi veya TÜRSAB işletme belgesi olarak sunulan fotokopi üzerinde o seyahat acentasının kaşesi ve yetkili imzası var mı? Ülkemizde kişilerin web üzerinde bulunan başka seyahat acentalarına ait belgeleri kullanımı da yaygın olarak görülmektedir. Bu durumu kontrol sizi herhangi bir olumsuzluk anında hiç tanımadığınız kişiler ile muhatap olmaktan korur ve resmi yollardan hakkınızı arama şansı verir.

Size kendisini seyahat acentası yetkilisi olarak tanıtan kişi gerçekten o seyahat acentasında resmi olarak çalışıyor mu? Resmi olarak seyahat acentası personeli olmayan bir kişi size her türlü taahütü verebilir. Olumsuz bir durumda veya taahütler yerine gelmediğinde acenta bu kişi benimle çalışmıyor diyerek terayağından kıl çeker gibi olaydan sıyrılır. Sizlerde yaşadığınız kötü tecrübe ile kalırsınız.

Okul gezilerindeki en sık rastlanan sıkıntılar verilen gezi programına bilinçli olarak uymama veya araç modeli ve plakası değişikliğidir. Bu nedenle acenta temsilcisinin ağzından çıkan her şeyi yazılı olarak taahhüt altına alın. Aracın modeli ve plakasının farklı olma durumunda  okul aile birliğinden bir kişi, gezi kolu öğretmeni ve okul müdürünün imzası ile tur gerçekleşebilir. Bu durumda acenta kendini güvene almış olur. Eğer gelen aracında durumu kanunda belirtilen şartlara uygunsa geziyi gerçekleştirip gerçekleştirmemek okul yönetiminin insiyatifine kalır.

Gezide kullanacağınız aracın muhakkak ruhsat bilgilerini,D2 belgesini,sigortalarını ve geçerlilik sürelerini kontrol ediniz.

Aracı kullanacak şöför veya şöförlerin ehliyet,src ve piskoteknik belgelerini ve geçerliliklerini kontrol ediniz.

Konaklamalı turlarda muhakkak ve muhakkak seyahat sigortası dökümünü acentanıza sorunuz. Eğer acenta tura katılacak kişilerin isim, soyisim ve TC numaralarını sizden almadıysa seyahat sigortası yaptırmamış ve kanun gereği hükümlülüğünü yerine getirmemiş demektir.

Acentanızdan gezilerinizde sizlere eşlik etmesi için muhakkak lisanslı (profesyonel) turist rehberi talep ediniz. Rehberiniz araca girdiğinde boynuna asılı lisansın arkasının T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı holegramlı olup olmadığını, resimdeki kişi ile araca binen rehberin aynı olup olmadığını ad,soyad ve sicil no gibi detaylara da göz gezdirin.

Yukarıda değinilen hususlar değerli öğretmenlerimizin ve okul yöneticilerimizin dikkat etmesi gereken konular olup şimdi birazda sayın velilerin okul gezilerinde dikkat etmesi gereken hususlara değinelim.

Bir çoğunuz çocuklarınızın farklı yerler görmesi ve yeni şeyler öğrenmesi için fedakarlıklar yaparak çocuklarınızı gezilere gönderiyorsunuz. Peki,çocuğunuza geziden döndükten sonra neler öğrendiğini hiç sordunuz mu? Birçoğumuz bu soruyu nereleri gördün şeklinde sorarız ancak önemli olan çocuğun ne gördüğünden ziyade ne öğrendiği değil midir?

Çocuğunuzun yeni yerler görürken, bilgi dağarcığına yeni bir şeyler eklemesi içinde profesyonel bir tur operatörü veya seyahat acentası operasyonuyla ve profesyonel bir turist rehberi eşliğinde (lisanslı) seyahat etmesi gerekir. Ülkemizde turist rehberliği mesleği 6326 Sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile resmiyet kazanmıştır ve bu kanun kapsamında mesleğin çerçevesi çizilmiştir.

Ülkemizde bu doğrultuda turizm fakültelerinde eğitim veren ön lisans düzeyinde turizm rehberliği ve lisans düzeyinde turist rehberliği bölümleri bulunmaktadır. Bu bölümlerde rehber adayları tamamıyla yerli ve yabancı turistlere ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtmak amacıyla Arkeoloji, Sanat Tarihi, Mitoloji,Türk Kültür Tarihi, Dinler Tarihi, Mezhepler Tarihi, Türkiye Turizm Coğrafyası, Dünya Turizm Coğrafyası gibi genel kültür dersleri alırlar. Ayrıca,turist rehberliği lisans bölümlerinden mezun olan arkadaşlar bir yabancı dili akıcı şekilde konuşabilecek kadar o dile hakim şekilde okullarından  mezun olurlar.

Bu bilgileri paylaşmadaki amacım profesyonel bir rehber ve seyahat acentası ile yapılan gezilerin okulların kendi başlarına yaptıkları gezilerden çok daha eğitici ve rasyonel olduğunu anlatmaktır.

Peki, çocuklarımızı okul gezilerine gönderirken nelere dikkat etmeliyiz?

Gezi bir seyahat acentası ile mi yapılıyor? (Ülkemiz genelinde D2 Belgeli otobüs işletmecilerinin bir seyahat acentasının işletme belgesini kiralayarak veya aracını o seyahat acentası için çalışıyormuş gibi göstererek okul turları yapma eğilimi bulunmaktadır.1618 Sayılı Kanun gereği bu durum yasadışıdır.)Bu durumu sizlerde www.türsab.org.tr adresinden yapacağınız kontrol ile görebilirsiniz. Bu durumu kontrol etmenin diğer bir yolu da İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerini telefon ile aramaktır.

Seyahat acentası faal bir seyahat acentası mı? (Seyahat acentaları faal olduklarını her yıl Kültür ve Turizm Bakanlığına ve TÜRSAB’a bildirmek zorundadır. Bu durum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Türsab personellerince yılın belli zamanlarında kontrol edilir.)

Seyahat acentası kendi işletme belgesini mi kullanıyor? (Seyahat acentaları herhangi bir cezai durumdan ötürü bir başka veya yakın bir acentanın belgesini kullanabilirler. Bu durumda kanun gereği yasa dışıdır.)

Gezi sırasında seyahat acentası profesyonel bir rehber bulunduruyor mu?(1618 Sayılı Kanun gereği seyahat acentaları turlarında profesyonel (lisanslı) rehber bulundurmak zorundadırlar.)

Gezi sırasında kullanılan araç 10 yaşından küçük mü? (Kanun gereği okul turlarındaki araçlar 10 yaşından büyük olamaz.)

Kullanılan aracın D2 Turizm Taşıma Belgesi var mı? (Kanun gereği bu belgeye sahip olmayan bir araç ile okul gezileri veya diğer paket turlar yapılamaz) Bu nedenle servis plakalı veya normal plakalı araçlar ile turizm taşımacılığı kesinlikle ve kesinlikle yapılamaz.

Aracı kullanan şöför E sınıfı ehliyete sahip mi?(Özellikle okul gezilerinde küçük ehliyete sahip kişilerin ikinci şöför olarak zaman zaman otobüs kullandığı gözlemlenmektedir.) (B,C veya D sınıfı) ehliyete sahip kişiler  yasa gereği otobüs kullanamazlar.

Aracı kullanan şöförün SRC ve Psikoteknik belgeleri var mı ? Geçerlilik tarihleri uygun mu? (Bu belgeler ulaştırma bakanlığınca ve ilgili sağlık kurumlarınca verilmektedir. SRC Belgeleri bir kereye mahsus verilir. Psikoteknik Belgesi ise her 5 yılda bir yenilenmelidir)

Aracın sigortaları tam mı? (Koltuk ,ferdi kaza, trafik,kasko vs.)

Aracın muayene tarihi geçerli mi?

Geziye gideceği taahhüt edilen araç plakası ile gezi günü okulun önüne veya toplanma yerine  gelen aracın plakası ve modeli  aynı mı? (Okul gezilerinde özellikle yoğun sezonda (mart, nisan, mayıs, haziran) en çok karşılaşılan problemdir)

Konaklamalı turlarda taahhüt edilen tesis veya tesisler kullanılmış mı? (Otel, resturant vs.)(Bu durumu gezi dönüşü çocuğunuzu sorgulayarak veya tesisleri bizzat arayarak öğrenebilirsiniz)

Konaklamalı turlarda çocuklarınıza seyahat sigortası yapılmış mı? (Kanun gereği konaklamalı turlarda seyahat acentaları tüm misafirlerine seyahat sigortası yaptırmak ile mükelleftir. Bunun dışında aquapark, rafting, trekking veya günübirlik kamp gibi gezilerde seyahat acentanızdan ücretini vermek üzere çocuklarınıza seyahat sigortası yaptırmayı talep edebilirsiniz ancak günübirlik turlarda seyahat acentasının sigorta yaptırma hükümlülüğü yoktur.

Yukarıda saydığımız maddelerden bir kısmının kontrolünün veliler için zor olduğunu bilmekle birlikte istendiği takdirde okul aile birlikleri, gezi kolu öğretmenleri veya okul yönetimleri aracılığıyla bu bilgilere rahatlıkla ulaşılabilir.

Cümlelerimizin sonunda 2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci yarısının tüm öğretmen, öğrenci ve veliler için hayırlı olmasını diler tüm okullar için kazasız belasız ve eğitici okul gezileri temenni ederiz.

Turlarınızda rehberlik hizmeti almak için bana 0 532 058 16 08 no lu mobil hattımdan veya rehbertansuercevik@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

 

 
Bu haber 329 kez okunmuştur.
23.2.2019 08:46:21 

Yorum bulunamadı.

Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.