Tansu ERÇEVİK
Tansu ERÇEVİKGünübirlik okul gezileri önerileri

21 Şubat 2018 Çarşamba 09:53

Şubat ayının çıkması ile birlikte havalar ısınmaya başlayacak ve okullar gezmeye başlayacaklardır. Yaklaşık on sekiz yıldır bir şekilde turizm ile teması olan profesyonel bir rehber olarak bölgemizdeki okullara günübirlik yapabilecekleri gezi programları önermek isterim. Bu önerileri de doğa içerikli ve kültür içerikli okul gezileri olarak ayırabilirim. Doğa ile iç içe olunabilecek turların başında Bir Gün Beş Göl isimli tur programı gelmektedir. Bu programda okullarımız ilçeden çıkarak kahvaltılarını İznik Gölü kıyısında aldıktan sonra Kaynarca Göleti kıyısında küçük bir mola verip Mekece’ye ulaşabilir ve  Taraklı üzerinden Göynük’e varabilirler. Göynük’te güzeller güzeli Çubuk Gölü kıyısında yel değirmenlerine karşı oturup doğayı izledikten sonra Mudurnu istikametini izleyerek Abant Gölü’ne ulaşabilirler. Abant’ta öğle yemeklerini aldıktan sonra Bolu merkezden kuzeye doğru ilerleyip Gölcük Göleti’ne ulaşabilirler. Bu gölet çevresinde dileyen çay kahve içebilir, dileyen bisiklete binebilir yada yürüyüş yapabilir. Bu göl ile birlikte okullarımız bir günde beş farklı göl görüp doğa ile iç içe ve bol oksijenli bir gün geçirmiş olur ve öğrenci kardeşlerimiz dilediğince koşup oynayabilirler.

İkinci bir alternatif olarak ta Gölyazı Köyü’nde kahvaltı aldıktan sonra Fadıllı Köyü içinden geçip Mustafakemalpaşa’ya Uluabat Gölü’nün karşı kıyısından, farklı bir rota ile ulaşabilirler. Mustafakemalpaşa’da Suuçtu Şelalesi’ni gördükten sonra Manyas’a geçip Kuş Cenneti’ni ziyaret edebilirler. Kuş Cenneti sonrası Bursa yönüne ilerleyip Eskikaraağaç Köyü’nde öğle yemeği aldıktan sonra dileyen gözlem kulesine çıkabilir, dileyen ise kulenin altındaki müzeyi ziyaret edebilirler. Bu müzenin ve kulenin  bir benzeri de Manyas Kuş Cenneti’nde bulunmaktadır. Bu turlarda öğrenci kardeşlerimizin yanlarında toplarını, iplerini bulundurmalarını ve eşofman benzeri rahat kıyafetler ve spor ayakkabılar tercih etmelerini tavsiye ederim.

Günübirlik kültür turlarına geldiğimizde ise İznik Şehir Turu, Bilecik, Söğüt, Pazaryeri Turu, Manisa Şehir Turu,Sardes Antik Kenti ve Bin Tepeler Turu, Edirne Şehir Turu, İstanbul Şehir Turu, Eskişehir Şehir Turu, Ankara Şehir Turu, Safranbolu Turu, Amasra Turu, Ayvalık Turu, İğneada Turu, Şile Ağva Turu, Karasu, Akçakoca, Düzce Turu, Bergama, Dikili, Eski Foça Turu, Edremit, Küçükkuyu, Asos Turu, Çanakkale Gelibolu Turu, Bozcaada Turu, Gökçeada Turu, İzmir Şehir Turu, Kurtuluş Savaşı Şehirlikleri Turu, Kütahya ve Afyon Şehir Turlarını tavsiye edebilirim.

Yukarıda değindiğim tüm tur programları bir gün içinde rahatlıkla gezilebilecek mahiyette olup öğrenci kardeşlerimizin kültürel  gelişimleri için son derece faydalıdır.

En büyük dileğim bir gün memleketimde hiçbir çocuğun ailesinin ekonomik durumundan dolayı gezilere katılamayıp boynu bükük kalmaması ve arkadaşları ile eşit şartlara sahip olmasıdır.

Turlarınızda rehberlik hizmeti almak için bana 532 058 16 08 nolu mobil hattımdan veya rehbertansuercevik@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,

 
Bu haber 289 kez okunmuştur.
23.2.2019 08:52:24 

Yorum bulunamadı.

Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.