Tansu ERÇEVİK
Tansu ERÇEVİKBir Gece Konaklamalı Sinop ve Erfelek Şelaleleri

27 Şubat 2018 Salı 14:48

Profesyonel rehber olarak birçok kere Sinop’a gitmekle birlikte bu güzeller güzeli şehirde beni en çok etkileyen ve o zamana kadar görmediğim için kendime kızdığım yerdir Erfelek Şelaleleri. Doğrusu hemen hemen ülkemizdeki tüm şelaleleri görmüş bir kişi olarak beni bu kadar etkileyen başka bir şelale olmadı. Daha doğrusu şelaleler olmadı. Şelaleler diyorum çünkü Erfelek Şelalesi birbiri ardına gelen şelaleler silsilesinden oluşuyor.

Bu hafta sizlerle bu güzellikleri paylaşmak istiyorum. İlçemizden çıkıp İznik, Mekece, Düzce, Bolu, Gerede, Çerkeş, Ilgaz, Tosya, Boyabat  istikametini izleyerek Sinop’a ulaşabilirsiniz. Sabah Sinop sahilinde güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra Diyojen Heykeli ile Sinop gezinize başlayabilirsiniz.. Diyojen bilindiği gibi Kinik Felsefenin öncüsü bir filozoftur. Bu şehirde doğmuş ve Korinth şehrinde vefat etmiştir. Diyojen denilince aklıma kendimle özleştirdiğim iki önemli sözü geliyor. Bunlardan il ki gölge etme, başka ihsan istemem, ikincisi ise yeryüzündeki en iyi şey hür olmaktır sözleridir. Diyojen gündüz vakti fener ile sokaklarda insan arayan filozof. Meğer ne kadar da haklıymış yaptığında.

Diyojen Heykeli sonrası meşhur Tarihi Sinop Cezaevi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bu cezaevinde kimler yatmadı ki ama bunlar içinde biri vardı ki ismini bu cezaevinin duvarlarına ve Türk Milleti’nin kalbine kazıdı. Sabahattin Ali’den bahsediyorum. Yeni neslin Kürk Mantolu Madonna Kitabı ile tekrar tanıdığı bizlerin ise ülkemizin ilk faili  meçhulü olarak bildiği yazar ve şairimiz.  Aldırma Gönül, Göklerde Kartal Gibiydim, Leylim Ley,  Geçmiyor Günler, Rüzgar, Dağlar, Çocuklar Gibi şiirlerinin yazarıdır kendisi. Bu şiirlerin birçoğu da bestelenip başta Edip Akbayram, Ahmet Kaya, Leman Sam, Sezen Aksu ve son dönemde Volkan Konak ve Koray Avcı gibi sanatçılar tarafından seslendirilmektedir.

Tarihi Ceza Evi sonrası Sinop Kalesi burçlarına tırmanabilir ve burçlar üzerinde bulunan mükemmel manzaraya sahip kafede çayınızı kahvenizi yudumlayabilir. Denize karşı Görmesen Bile Denizi Yukarıya Çevir Yüzü Deniz Gibidir Gökyüzü Aldırma Gönül Aldırma Türküsünü mırıldanabilirsiniz. Burçlardan indikten sonra Ayhan Usta’nın kotra atölyesine geçebilir ve kotra yapımının tüm detaylarını öğrenebilir ve Sinop Hatıraları alabilirsiniz. Kotra atölyesi sonrası öğle yemeği için Sinop’un meşhur mantısını tadabilirsiniz. Yemek sonrası Paşa Tabyaları denilen bölgeye geçebilir ve oradan da devam ederek aracınızla yarımada turu atabilirsiniz. Yarımada gezisi sırasında ülkemizin en büyük füze üretici olan Roketsan’ın füzelerini Karadeniz’e doğru denediği füze rampalarını görebilirsiniz. Yarımada turu sonrası otelinize geçip istirahatınizi edebilir ve akşam yemeğini mükemmel bir manzara eşliğinde yiyebilirsiniz.

İkinci gün sabah otelinizde aldığınız kahvaltı sonrası direk Sinop İnceburun Deniz Feneri’ne yani ülkemizin en kuzey uç noktasına gidebilirsiniz. İnceburun sonrası Hamsilos Koyu ve mükemmel bir doğaya sahip Aklimanı ziyaret edebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Akliman sonrası Erfelek İlçesi’ne geçmeden şelale yolundaki tesislerde öğle yemeğinizi alabilir ve yemek sonrası Erfelek Şelalelerine geçebilirsiniz. İddia ediyorum Sinop Turunuzun en çok hoşunuza gidecek noktası burası olacaktır. Şelale denilince bir rehber olarak aklıma ilk Antalya’nın Düden, Kurşunlu, Karpuzkaldıran, Manavgat, Saklıcennet, Erzurum’un Tortum, Düzce’nin Güzeldere, Samandere, Rize’nin Gelintülü, Bursa’nın Suuçtu, Sudüşen, Arhavi’nin Cıha, Erzincan’ın Kemaliye, Van’ın Muradiye, Hatay’ın Harbiye Şelaleri geliyor. Erfelek Şelaleleri bunların hepsinden farklı ve güzel.  Hepsi bir yana Erfelek bir yana. Erfelek ile kapışabilecek tek şelale Düden Şelalesi olabilir.

Tüm bu noktaları gezdikten sonra saat 16:00 civarı Kastamonu, Safranbolu üzerinden ilçemize dönerken akşam yemeğinizi Safranbolu’da Efsanevi Konari Gölü Tesisleri’nde alabilir ve Karabük, Bolu, Düzce, Sakarya, Mekece istikametini takip ederek ilçemize dönebilirsiniz.

Turlarınızda rehberlik hizmeti almak için bana 532 058 16 08 nolu mobil hattımdan veya rehbertansuercevik@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,
Bu haber 5051 kez okunmuştur.
29.3.2020 15:25:39 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima