Orhan Güneş
Orhan GüneşSosyal çılgınlık : Selfıe

18 Kasım 2014 Salı 10:49

Papa’dan Barack Obama’ya kadar uzanan uzanan bu selfie çılgınlığı farkında olmadan tüm insanlığı kendisine bağımlı hale getirdi.

Bir dijital fotoğraf makinesi ya da kameralı cep telefonu ile çekilen oto-portre fotoğrafı olarak tanımladığımız bu akım, önceleri; yalnız, asosyal bireylerin fotoğrafını çekecek kimsesi olmadığı için sıkça kullandıkları bir yöntem olarak biliniyordu.

Kaldı ki internet kafeler de ki web camlar bir ara vesikalık fotoğraf çekme görevi görüyordu sosyal ağlarda profil resmi yapmak için.

Şimdiler de ise bir yerde buluşup sosyalleşen insanların arkadaşlarıyla toplanıp beraberce çekilmesi moda olmuştur.

 Aslında bu akım yıllardır süregelen bir eylem olmasına karşın selfie kelimesi ile popülerliğini artırarak eylemin önüne geçmiştir.

  Hayatımızın bu kadar içinde olan, selfie çekilmeyene çeyrek altının verildiği son birkaç senede bu işe en çok sevinen şüphesiz garsonlar olmuştur.

Adamlar resim çekmekten kendi işlerini yapamıyordu.

Selfie sayesinde ‘’bir fotoğrafımızı çekebilir misiniz?’’ cümlesi de rafa kaldırılabilir.

 Selfie’nin geçmişi 1840 yılına dayanmaktır.

Evet şaka değil, Amerikalı fotoğrafçı Robert Cornelius’un çektiği oto-portre fotoğrafı dünyanın bilinen ilk selfie’sidir.

Aslında çok eski değil 2-3 sene öncesine kadar kendisini çekip internette paylaşan  biri resmin altına mahcup, biraz da suçlu bir halde  ‘’ehe kendimi çektim, napayım çekecek kimse yoktu’’ tarzında enteresan yorumlar yapılırken şuan ise günün selfie’si, yemek keyfi, selfie boylum al yazmalım gibi açıklamalar yapılıyor.

Mazisi çok eskilere dayansa da selfie çılgınlığı 2014 Mart ayında gerçekleşen Oscar Töreninde sunucu Ellen DeGeneres’in bir anda Hollywood yıldızlarını arkasına alıp çektiği o meşhur resimle zirve yaptı.

Son 5 yıldır Oscar’a sponsor olan Samsung şirketi o resmi çekmesi için sunucu Ellen’e Note3 verdiği fakat Ellen’in çektiği o resmi iPhone’nundan paylaşması alay konusu olmuştu.

 Twitter hesabından paylaştığı o resim 4 milyondan fazla retweet (paylaşım) alarak bu alanda Barack Obama’yı geçerek bir rekorun da sahibi oldu.

 Mirror Gazetesi’nin haberine göre en çok selfie poz çekilen şehir Londra olarak belirlendi. New York’un ikinci olduğu listede ilk 10; Amsterdam, Barcelona, Paris, Berlin, Roma, Sidney, İstanbul ve Atina olarak sıralanıyor.

 Bu akım dünyada o kadar popüler hale geldi ki Oxford Üniversitesi tarafından 2013 yılının kelimesi ilan edildi.

Tabi bu sırada biz de boş durmadık, Türk Dil Kurumu işini gücünü bırakıp, selfie’ye Türkçe bir karşılık aramaya başladı.

Bengil, Çekendi, Kendikem, Ferdi, Çeklaçek gibi adaylar atrasından sıyrılan ‘’özçekim’’ kelimesi TDK’daki yerini aldı.

Bakalım yakın bir zamanda sosyal medyada selfie’yi tahtından indirecek yeni bir akıma şahit olabilecek miyiz?

 

Ne dersiniz…? 
Bu haber 3061 kez okunmuştur.

17.2.2020 03:48:01 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima