Orhan Güneş
Orhan GüneşDünya çocuk hakları

24 Kasım 2014 Pazartesi 00:36

Çocuk hakları, kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma, cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır diyor Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme. Peki ya uygulamada? Koca bir hiç!

Bir ülke düşünün ki BM’in okuluna bomba yağdırıp oradaki çocukları katlediyor, babası gözlerinin önünde öldürülen 5 yaşındaki çocuk yerden bulduğu taşla o ülkenin askerine gücü yettiğince saldırmaya çalışıyor ve anında karşılık görerek oracıkta katlediliyor. Yine aynı ülke Müslümanlar’ın ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’ya çocukların girişini yasaklıyor, keyfi keder gece gündüz sivil halkı bombalıyor ve savunmasında ‘’israilli çocuklar rahat uyusun’’ diyecek kadar alçaklaşıyor. Evet ne yaman çelişkidir ki çocuk katili İsrail de bu sözleşmenin içinde yer alıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca 20 Kasım 1989’da onaylanarak yürürlüğe giren Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi BM üyesi ülkelerin ikisi hariç tamamı yani 193 ülke kabul etmiştir.Amerika Birleşik Devletlerive Somali hariç en fazla sayıda ülke tarafından onaylanan insan hakları belgesidir.

Gittiği her ülkeye demokrasi, barış, özgürlük, insan hakları götüren(!) ABD her ne hikmetse bu sözleşmeyi ısrarla onaylamıyor. Somali’de ise insanlar yemeye ekmek bulabilse belki diğer haklarını savunacak fakat daha çocuk denecek yaşa gelmeden binlerce bebek açlıktan, hastalıktan ve ülkede yaşanan iç çatışmalardan dolayı yaşamına veda ediyor. Diğer çocukların büyük bir bölümü ise silahlı çeteler tarafından çocuk asker olarak kullanılıyor.

Ülkemizde durumlar Somali ve Filistin kadar vahim olmasa da pek iç açıcı görünmüyor. Çocuk işçiler, çok küçük yaşlarda gelin olan kızlar, çocuk pornosu, çocuk cinayetleri, gösterilerde maşa olarak kullanılan çocuklar… Çocuklarımız…

   Benim bedenim benim kararım diyerek daha doğmamış çocuğu üzerinden günlerce kürtaj eylemi yapan hanımefendiler acaba gençlerimiz için bir mücadele içindeler mi? Ve yahut Hayvan Hakları savunucuları aynı hassasiyeti sokak çocukları için gösteriyorlar mı? Ellerine taşlar verip küçücük çocukların arkasına saklanan kocaman adamlar(!) o çocukların gelecekleri olduğu bilmiyorlar mı?

Evet bugün (20 Kasım) Dünya Çocuk Hakları Günü. 193 ülkenin onayladığı bu 54 maddelik sözleşmenin temel haklarına ülkemizdeki istatistiklerle kısaca değinelim.

   Çocuk işçi sayısı dünyada 200 milyona yakınken bu sayı Türkiye’de 1 milyona yaklaşmış durumda. 2014 yılın ilk 9 ayında 42 çocuk işçi hayatını kaybetmiş.

TÜİK verilerine göre nüfusumuzun yüzde 29.7’sini oluşturan 0-17 yaş grubu çocuk nüfusu yaklaşık olarak 25 milyona denk geliyor. Doğurganlık oranı ise 2.1. Son 10 yılda dünyada bebek ölüm hızını azaltan en iyi 3 ülkeden biri durumundayız.

2006’dan bu yana sosyal güvencesi olmayan 0-18 yaş grubu çocuklara sağlık güvencesi sağlanması da önemli bir adımdır. 2005’te kabul edilen Engelliler Yasası, Cumhuriyet döneminin en önemli sosyal yasalarından biri olmasına rağmen, engelli çocukların eğitimindeki sorunlar  devam ediyor.

Eğitimde eşitsizlikler sıralamasında 150 ülke içinde 94. GSMH açısından eğitim harcamalarında 171 ülke içinde 144. Okullaşma sıralamasında ise 173 ülke içinde 115. sıradayız.

PISA-Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı 2012 sonuçlarına göre, Türkiye 64 ülke arasında Matematikte 44. Fen alanında 43. Okuduğunu anlama becerisi sıralamasında 42. sırada. Eğitim yaşını en hızlı artıran ülkelerden biri durumunda olmamıza karşılık, ülkemizin eğitim yaşı Avrupa ortalamasının altındadır.

Bunlara paralel olarak suç ve madde bağımlılığında bir artış söz konusu; Güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocuk sayısı 2013 yılında 275bin ve bu sayının 100bin adli birimlere sevkedildi.

Burada bize düşen sorumluluk, onların temel hak ve özgürlüklerinin korunmasını ve hayallerine ulaşabilmeleri için güzel bir çocukluk geçirmelerini sağlamak. Unutmayalım bugünün çocukları geleceğimizin teminatıdır...

 

 

 

 
Bu haber 2081 kez okunmuştur.

17.2.2020 04:35:57 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.
Gaziantep Klima Servis Gaziantep Klima Montaj Gaziantep Klima