Orhan Güneş
Orhan GüneşÖğretmenler günü

25 Kasım 2014 Salı 18:16

Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından itibaren ülkemizde Öğretmenler Günü olarak olarak kutlanmaktadır. 1981 yılı kimine göre M.Kemal Atatürk’ün 100.doğum yılı münasebetiyle, kimisine göre ise 12 Eylül 1980 darbesinde tutuklanıp işkence gören ve sayıları bir hayli fazla olan öğretmenlerimize şirinlik olsun diye…

Geçen yıl pazar gününe denk gelerek öğretmenlerimizi hediye konusunda mağdur etse de bu yıl uzun uğraşlar sonucunda muhalafetile  hükümet anlaşarak 24 Kasım’ı Pazartesi gününe almıştır. Hem bu sayede öğrenci ve velilere de hediye konusunda hafta sonunu verimli değerlendirme fırsatı sunulmuştur.

Bugünde en az öğretmenlerimiz kadar heyecanlı olan birileri var ki onlar da şüphesiz öğretmen yakınları. Acaba bize de bir şey düşer mi endişesi hep olmuştur kendimden biliyorum.

Şaka bir yana bu günün sadece öğretmenlere atfedilmesini bir türlü kabullenemedim. Bence bir insana bilgi veren, bir insanı eğiten, bir insana değer katan, tüm cahillikleri olgunlukla bilgiye çeviren herkesin bu günü sahiplenmesi gerekir.

 24 Kasım’da hemen hemen herkesin aklına ilk gelen kişi ilkokul öğretmenidir. Ailemizin o yaşta gözü arkada kalmadan emanet ettiği değerli kişiler... Şimdiki pazartesi sendromunun o zamanlarda esamesi bile okunmazken Cuma günleri yaşanan burukluk, Pazar günlerinin yarın okula gidilecek olmasının verdiği tatlı heyecanın sebebi öğretmenlerimiz… Tabi ki de bir ayrım söz konusu olamaz ilkokulda da lisede de üniversitede de kısaca hayatımızın her alanındaki öğretmenlerimiz çok kıymetlidir.

Bu günü üzüntü ve burukluk içinde geçiren öğretmenlerimiz de var maalesef. Sayıları 100binleri bulan fakat KPSS denen illet yüzünden atanamayan öğretmenlerimiz ve öğretmen adaylarımız.

Atanamayıp da kendisine dershanede iş bulan öğretmenlerimiz bir nebze olsun şanslılar. Ya ücretli öğretmenliğe ne demeli? Aynı şartlarda çalıştırılıp aynı ders saatine giren fakat diğer öğretmen arkadaşının aldığı ücretin yarısını alan, yetmezmiş gibi hafta sonu sigortası işlemeyen, yazın işsiz kalıp ek bir iş arayan öğretmenlerimizin gel de gününü kutla! Rahmetli Kemal Sunal’ın filmine konu ettiği Sendikalı, Harranlı muhabbetinden bir farkı yok.

 Üzülerek soruyorum,  eğer eğitim ve öğretmenler söylendiği kadar önemli olsaydı, öğrenciler öğretmensiz, öğretmenler de işsiz kalırlar mıydı? Bunun örneklerini ülkemizin her köşesinde görmek mümkün. 50 kişilik sınıflar, aynı anda ders gören 1.2.3.4. sınıflar…

 Herhangi bir branş öğretmeni aynı anda İngilizce, Beden Eğitimi, Müzik, Resim vb. dersine girebiliyor. Peki bu derslerin eğitimini almış öğretmen arkadaşlarımız atanmak için neyi bekliyorlar?

 Başöğretmen M.Kemal Atatürk’ün ’’Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır.’’ sözü bir milletin geleceği için eğitimin ne kadar önemli olduğunu açıkça göstermektedir.

 Yine Hz.Ali’nin ‘’Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.’’ sözü öğretmenlik mesleğinin ne denli değerli ve mühim olduğunu gösterir.

 

  Ben de bu vesileyle tüm öğreticilerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor hepsine teker teker teşekkür ediyorum… 
Bu haber 1905 kez okunmuştur.

23.3.2019 18:33:49 

Yorum bulunamadı.

bursa güvenlik sistemleriantalya transferbursa web tasarımorhangazi haberkontrol vanası matbaa merdanelerimerdane
Copyright © 2010 Ajans Orhangazi. Tüm Hakları Saklıdır.Haber ve fotoğraflar kaynak gösterilerek dahi izinsiz kopyalanamaz kullanılamaz.